כסף ועלויות בפורטוגל

בין אם אתם מתכננים לבלות את החופשה שלכם בפורטוגל בעיקר בכפרים ובאזורים הפחות עירוניים שלה ובין אם אתם מעוניינים להתמקד דווקא בערים הגדולות, כמו ליסבון ופורטו, תכנון נכון של חופשה, לרבות התייחסות לעלויות השונות, הוא הכרחי לטיול מוצלח ומהנה בפורטוגל. יש כמובן סגנונות טיול שונים ואופי אחר של מטיילים, המצריכים עלויות אחרות, אולם ישנם מספר פרמטרים חשובים, בכל הקשור לתחום הזה, שכדאי לקחת בחשבון.

money and costs in poirtugal
קרדיט: Marco Verch Professional Photographer and Speaker

החלפה של כסף

אם אתם מחזיקים כרטיסי אשראי בינלאומיים (הנחשבים לאמצעי התשלום הפופולרי ביותר בחו"ל כיום) תשמחו וודאי לגלות שכרטיסים אלה – ויזה, מאסטרקארד וגם אמריקן אקספרס מתקבלים בכל מקום. יחד עם זאת, מומלץ מאד להגיע לפורטוגל גם עם כסף מזומן מקומי – אירו, שאותו אפשר להחליף בישראל, לפני היציאה לחופשה (בבנק או אצל חלפנים מורשים) או לאחר הנחיתה, בשדה התעופה. מומלץ מאד לבדוק מראש את שער האירו ואת השער המוצע לכם באותו המקום, שבו אתם מעוניינים לבצע את ההחלפה. בנוסף, חשוב מאד לבדוק מול חברת האשראי את העמלות הנדרשות בגין כל עסקה, אותה אתם מבצעים בחו"ל עם כרטיס האשראי הבינלאומי שלכם וכן העמלות הנדרשות בגין משיכת מזומנים מהכספומט. כך תוכלו לדעת איזו שיטת תשלום משתלמת לכם יותר בעת החופשה שלכם בפורטוגל – מזומן או כרטיס אשראי. 

עלויות משתנות

פורטוגל, אמנם, איננה זולה למטיילים כפי שהיתה בעבר הרחוק, בשנות ה-80 וה-90, ונכון להיום מיישרת קו עם מדינות אירופאיות אחרות, בכל הקשור לעלויות הטיול והשהות בה, יחד עם זאת, היא נחשבת לזולה יותר בהשוואה לספרד שכנתה ובהשוואה ליעדים במערב ובצפון אירופה, מה שהופך את החופשה בה, עבור הישראלים, למשתלמת במיוחד. את החיסכון המשמעותי אפשר לעשות במקומות הלינה שבהם בוחרים וגם במקומות שבהם עורכים את הקניות. כפי שקורה בכל טיול, לינה במלונות נחשבים ויוקרתיים תעלה הרבה יותר בהשוואה ללינה במלונות זולים או באכסניות. אוכל בחוץ, במסעדות, לא עולה ביוקר באופן יחסי ואפשר פעמים רבות, ובייחוד אם נשארים ללון באותו המקום מספר ימים, לערוך קניות בסופר, במקום לאכול במסעדות או במקומות אחרים. 

עלויות החופשה בפורטוגל בהתאם לסוג הטיול

חופשה לבעלי תקציב נמוך תעלה, לכל יום בפורטוגל, בסביבות 50 אירו לאדם. העלות הזו כוללת לינה באכסניות (15-22 אירו למיטה) או לינה בחדר זוגי במלון ברמה בסיסית בעלות של 35 אירו ללילה וארוחת צהריים מלאה במסעדה בעלות של 8-10 אירו לאדם. 

חופשה לבעלי תקציב ממוצע תעלה בין 50 אירו ל-120 אירו ליום לאדם. עלות זו כוללת חדר זוגי במלון ברמה ממוצעת בעלות של 50-100 אירו לזוג ללילה, ארוחת צהריים או ארוחת ערב במסעדה טובה בין 22 אירו ל-40 אירו וכניסה למוזיאונים בעלות של 3-8 אירו לאדם.

לחובבי הפינוקים, חופשה בפורטוגל תעלה בממוצע ליום בסביבות 120 אירו לאדם, הכוללים לינה במלונות בוטיק בעלות ממוצעת של 120 אירו לזוג ליום וארוחת צהריים במסעדה טובה ונחשבת בעלות של 80 אירו בממוצע.

טיפים ומידע חשוב

גובה הטיפים בפורטוגל דומה מאד לזה המקובל בישראל. במסעדות נהוג להשאיר כ-10 אחוז מגובה עלות הארוחה כטיפ, אם כי המקומיים נוהגים להשאיר מעט יותר. טיפים בברים ובדוכני מזון מהירים אינם מקובלים ובבתי מלון נהוג להשאיר כ-1 אירו לכל תיק ואילו במוניות לא נהוג, אמנם, באופן רשמי להשאיר טיפ אך מקובל, ובהנחה והנסיעה במונית היתה לשביעות רצונכם, לעגל את התשלום כלפי מעלה. כאשר נמצאים בערים הגדולות כדאי לבדוק אפשרות של הצטרפות לסיורים חינמיים. סיורים אלה מוצעים על ידי המקומיים והם כוללים עצירה בנקודות עניין מיוחדות. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?