ספורט ופעילות ימית באיים האזוריים

בהיותם יעד נופש פופולרי במיוחד על תיירים מכל העולם, אין זה פלא שהאיים האזוריים מציעים מגוון רחב של אטרקציות מכל הסוגים והמינים. משום שהאיים האזוריים הם, ובכן, איים – הרבה מאוד מן מהאטרקציות הללו כוללות מים בצורה כזו או אחרת, מעל לפני הים, מתחתיהם וגם בצידם.

הנה שלוש פעילויות שממש כדאי להשקיע בהן זמן אם כבר נסעתם חצי עולם כדי לבקר בארכיפלג המופלא הזה. 

sports and water activities in the azores
צלילה באיים האזוריים (צילום: JTeixeira/Shutterstock)

 

צפייה בדולפינים ולוייתנים

בעבר הלא רחוק במיוחד, צייד לווייתנים היה חלק מההישרדות של תושבי האיים האזוריים. בשר לווייתן היה למאכל די נפוץ, בעיקר בעונה שבה הם היו נפוצים יותר. עם זאת, במהלך השנים נעלמה הפרקטיקה הזו מהאזור כמעט לגמרי (בניגוד לאיי פארו הדניים, לדוגמה), וכיום הספינות היחידות שיוצאות לאזורי המחיה של החיות היפהפיות האלה באוקיינוס עושות זאת על מנת לצפות בהם, ללמוד עליהם ולחקור אותם. החלק הזה של האוקיינוס הוא בית להמוני זנים של דולפינים ולווייתנים, חלקם שוכנים כאן דרך קבע וחלקם מגיעים רק באופן עונתי. זו הסיבה שבניגוד לכמה מקומות אחרים בעולם המציעים שייט לצפייה בדולפינים ולווייתנים, הסיכויים שלכם לראות אותם כאן הם גבוהים מאוד. 

אם להיות יותר ספציפיים, ועבור המשוגעים לדבר, לווייתן סנפיר ולווייתן כחול ניתנים לצפייה במהלך האביב, שאז הם עוברים בסמוך לארכיפלג. לעומת זאת, אם אתם יוצאים לשייט בקיץ, הסיכוי שלכם לראות את הראשתן גדול הראש (Sperm Whale), בנוסף על המינים הרגילים של האזור, הם גבוהים בהרבה. 

ספינות היוצאות לצפייה בלווייתנים ודולפינים יוצאות כמעט מכל האיים, כך שזה לא כל כך משנה איפה אתם מתאכסנים, בכל מקרה תוכלו למצוא דרך לבלות במי האוקיינוס האטלנטי עם היונקים המרהיבים הללו.

צלילה

עבור בעלי כוכבי צלילה, וגם עבור אלו שמוכנים או שרוצים להיכנס למים בליווי של צולל מנוסה, האיים האזוריים מציעים חוויה של פעם בחיים. הכניסה למים אינה אפשרית אומנם בחודשי החורף ותחילת האביב, שכן אז המים קרים מדי (קחו בחשבון את קו הרוחב הצפוני יחסית של האיים), אך בחצי השנה שבין יוני לאוקטובר עונת הצלילה בארכיפלג היא מהטובות בעולם. 

הגאולוגיה הוולקנית והמיקום של האיים האזוריים יצרו בהם מגוון עצום של צמחייה ובעלי חיים ימיים, כמו גם של תצורות סלע ימיות, מה שהופך אותם ליעד אולטימטיבי עבור צוללים. בנוסף, לכל אי הייחודיות שלו והסביבה שלו, כך שניתן לצלול בכל אחד מהאיים בלי לחשוש מחזרה של המראות. 

לדוגמה, באנגרה דו הרואיזמו תוכלו למצוא מתחת לפני המים "בית קברות לעוגנים" המעיד על הספינות הרבות שמצאו את מותן במפרץ אנגרה. מתחת לפני המים שלחופי האי פיקו תוכלו לראות את ההמשך של הר הגעש, המציג את המדרונות התלולים שלו גם בסביבה התת-מימית. לחופיו של סאו מיגל יוכלו הצוללנים לראות מכתשים קרובים יחסית לפני המים, שהובילו ליצירתן של נישות אקולוגיות שבהן משגשגים חיים מכל הצורות. תוכלו לראות כאן תמנונים, דגים נצרניים (Triggerfish), ועוד. 

גלישה

כצפוי, האיים האזוריים הם יעד משמעותי גם עבור גולשים מכל הסוגים, בדגש על גולשי גלים. העובדה שהאיים נמצאים בליבו של האוקיינוס האטלנטי, הידוע בגליו הרוגשים ובאתגר שהוא מציב בפני הגולשים, רק מוסיפה לריגוש שבעניין. בנוסף, הפרמטרים האקולוגיים של האזור, כמו האדמה הגעשית שמתחת לפני המים והסופות הטרופיות העוברות כמה מאות קילומטרים דרומית לארכיפלג, מוסיפים גם הם קיסם למדורה.

לכל אי יש את תשתיות הגלישה שלו ואת החופים הטובים ביותר לגלישה שלו, כך שתוכלו למצוא איפה להתפרע עם הגלשן בכל מקום שבו תתאכסנו. עבור מי שמגיע בעיקר בשביל הגלישה, המקום הטוב ביותר הוא כנראה האי סאו מיגל. ברצועת החוף הצפונית של האי נמצא החוף הוולקני "החוף של סנטה ברברה" (Praia do Santa Barbara), שמהווה בית למספר רב יחסית של בתי ספר לגלישה. בבתי הספר הללו תוכלו הן לשכור ציוד גלישה אם אתם גלשנים מנוסים, והן לשכור מורה לשיעור או שניים, שילמדו אתכם איך להתייצב על הגלשן. החוף הזה כל כך פופולרי ונוח לגלישה, שהוא מארח את ליגת הגלישה העולמית החל משנת 2010.

אז מה היה לנו עד עכשיו?