אטרקציות בפורטו

על אף גודלה הצנוע, פורטו (Porto) מציעה למבקרים בה עולם שלם של היסטוריה, תרבות, מורשת אנושית, ארכיטקטורה, מקומות בילוי, אומנות, פינוקים ומה לא. מדובר בעיר הגדולה ביותר בצפון פורטוגל, והשנייה בגודלה במדינה (אחרי ליסבון הבירה, הנמצאת במרכז). היא נמצאת על שפכו של נהר הדואורו (Douro) הנשפך לאוקיינוס האטלנטי, והיסטוריית ההתיישבות האנושית בה מתוארכת לעת העתיקה, לאזור המאה הרביעית לפני הספירה, ואולי אפילו לפני כן.

במהלך ההיסטוריה הפכה פורטו לעיר נמל חשובה ביותר, מה שהוביל לכיבושים חוזרים ונשנים שלה על ידי המורים, הספרדים ולבסוף של ממלכת פורטוגל. היא ידועה בכל העולם ביין שלה, יין הפורט, המפאר תפריטי קינוחים ברחבי העולם. בקיצור, בין אם אתם מתעניינים בהיסטוריה, בארכיטקטורה, בקולינריה או בחיי לילה תוססים, תהיו בטוחים שתמצאו את עצמכם בפורטו.

Luis I Bridge
גשר לואיס הראשון בכניסה לפורטו

היסטוריה ואתרי מורשת

כאמור, לפורטו היסטוריה של כ-2,500 שנה, ולכן אין זה פלא שהיא משופעת באתרים היסטוריים וכאלה שמלמדים אותנו על החיים באירופה בכלל ובפורטו בפרט, לאורך אלפי שנים. תוכלו למצוא בה הכל, החל מכנסיות וקתדרלות, עבור בחומות העיר העתיקה וכלה במגדלור לשפכו של נהר הדואורו לאוקיינוס.

רובע הנהר (Cais da Ribeira)

אם אתם רוצים לנשום את האווירה של פורטו הישנה, ולהרגיש את השילוב בין העתיק למודרני, הרי שאין מקום טוב יותר לעשות זאת מאשר לשוטט במזח הנהר של מרכז העיר העתיקה. האווירה כאן כל כך עוצמתית, והשימור של ההיסטוריה כה טוב, עד שאונסק"ו החליטו שכל הרובע, ולמעשה כל מרכז העיר העתיקה של פורטו, יחשב כאתר מורשת עולמית. 

אתם לא צריכים שיגידו לכם מה לעשות כאן. פשוט שוטטו לכם בין הסמטאות העולות והיורדות, טפסו ורדו במדרגות הרחבות, צפו בחזיתות הבתים הצבעוניות כל כך, קחו איזה קפה לדרך מבר מקומי, ועוד ועוד. את הקסם של הרובע הזה אפשר לשאוף אל קרביכם במשך שעות רבות. בנוסף, אם תגיעו בזמן, מומלץ לצפות בסירות הראבלו (Rabelo), שהן סירות מטען פורטוגזיות מסורתיות מעץ, כשהן מתנודדות על המים הרגועים בשעת שקיעה.

ארמון הבורסה (Palacio da Bolsa)

השם של המקום אולי נשמע לכם משמים וטרחני, אך ברגע שתיכנסו אל הארמון הניאו-קלאסי הזה תבינו שאין זה המצב. הארמון, שנבנה על ידי לשכת הסחר של פורטו באמצע המאה התשע עשרה, מציג בפני המבקרים בו מגוון מסחרר של פסלים, ציורי קיר ופרסקאות, עיטורים חקוקים באבן, נברשות אציליות ועוד ועוד. הגן המקורה של המבנה (Patio das Nacoes) מאפשר יציאה מדומה מהקירות הנישאים, אל תוך פאטיו מעוצב ויפהפה, והחדר הערבי (Moorish Revival Salão Árabe) יחזיר אתכם לכיבוש המורי במאה השמינית. 

כשתיכנסו לארמון הבורסה, תבינו שעסקים לא חייבים לעשות באולמות מעוצבים בברזל וצבעי שחור ולבן. אנשי האליטה של פורטו הבינו שהאווירה והעיצוב של לשכת המסחר חשובים לא פחות מהעסקים שמתבצעים בה.

את הארמון תמצאו בכתובת – R. de Ferreira Borges, 4050-253 Porto

כיכר החירות (Praça da Liberdade)

הכיכר הזו מייצגת הרבה מההיסטוריה המודרנית של פורטו, הגם שהיא מהווה כיום בית לרבים מהמבנים היוקרתיים ביותר של העיר. היא נמצאת מחוץ לעיר העתיקה עצמה, כלומר מחוץ לרובע הנהר, ואכן היא מציגה גם עיצוב מודרני יותר. היא נבנתה כאשר העיר התרחבה יותר במאה השמונה עשרה, ונועדה להוות מרכז להרחבה האורבנית של התקופה. בקצה אחד של הכיכר נמצא ארמון קרדוסאס (Palácio das Cardosas), שהיה בעברו מנזר והוסב בשנים האחרונות למלון (התופעה של הפיכת אתרי מורשת למלונות מוכרת מאוד בפורטוגל).

פורטו ידועה בתור אחת הערים החשובות ביותר בהיסטוריה הדמוקרטית של פורטוגל והקולוניות שלה, בין היתר מפני שאחרי ההפגנות שהיו בה בתחילת המאה ה-19 כוננה חוקת פורטוגל, וברזיל קיבלה מעמד של מדינה עצמאית. את ההיסטוריה הזו מייצג הפסל של הקיסר פדרו הראשון מברזיל, שהוצב במרכזה של הכיכר.

המתעניינים ישמחו לשמוע שברחובות שמסביב לכיכר ניתן למצוא כמה מחנויות הבוטיק היוקרתיות ביותר בפורטו. תמצאו שם מגוון של חנויות אופנה ברמה גבוהה, כמו גם מלונות יוקרה וכדומה. דוגמה לכך הוא כמובן המלון שהוקם בארמון קרדוסאס.

חומת העיר העתיקה (Muralha Fernandina)

המקטע הזה של החומה, שנותר עומד עוד מהמאה ה-14, מצוין במפורש בהכרה של אונסק"ו בעיר כאתר מורשת עולמי. על אף הייחודיות שלו והנוף הנשקף ממנו, נראה שהוא חמק מתחת לרדאר של התיירים, ומספר המבקרים בו מועט יחסית. עם זאת, קשה למצוא מקום טוב מזה להבין את הגאוגרפיה של פורטו העתיקה והחדשה, ללמוד על העיר והתנהלותה בימי הביניים, ואפילו להתרשם מהקרבות שהיו כאן פעם. בעברה הייתה פורטו, נוסף על מעמדה המסחרי, גם עיר צבא חשובה. אי לכך, לחומה שלה יש חשיבות רבה בהתפתחותה. החל מפרדס התפוזים הקטן בתחילתה, עבור בהליכה לאורכה וכלה בנוף המדהים על נהר הדואורו הנשקף ממנה, החומה היא אטרקציה שלא כדאי לפספס.

גשר לואיס הראשון (Luis I Bridge)

הגשר הזה מהווה את אחד ממוקדי המשיכה הגדולים ביותר לתיירים בפורטו, ולא בכדי. הוא תוכנן על ידי אחד השותפים במגדל אייפל הפריזאי, ונחנך בסוף המאה התשע עשרה (1886). הוא סמל למהפכה התעשייתית שפקדה את העולם כולו, ובכללו גם את פורטו, באותה התקופה. הגשר בנוי משתי קומות, כאשר בעליונה נוסעת הרכבת הקלה של העיר ובתחתונה עוברים רכבים והולכי רגל. עם זאת, במפלס העליון ישנה תצפית שאליה תוכלו להגיע, תצפית שממנה נשקפים הן נהר הדואורו והן רובע הנהר שנזכר לעיל, בנקודת מבט ממעוף הציפור (כמעט). יש מסילה המחברת בין שני המפלסים, כך שניתן לעבור ביניהם.

המוזיאון הלאומי על שם סוארס דוס ראייס (Museu Nacional Soares dos Reis)

חובבי המוזיאונים ישמחו לגלות שבפורטו נמצא המוזיאון הוותיק ביותר בפורטוגל, ושהוא נמצא בתוך ארמון קראנקאס (Palacio das Carrancas). המוזיאון, שהוקם בשנת 1833 ונקרא על שם הפסל הפורטוגזי המפורסם, מוקדש כמעט כולו ליצירה פורטוגזית. תמצאו בו למעלה מ-13,000 מוצגים (מתוכם יותר מ-3,000 ציורים), כאשר רובם מהמאה ה-19 והעשרים. יש כאן מגוון רחב של תערוכות, קבועות וזמניות, ישנות ומודרניות יותר, שכולן יהיו חגיגה עבור חובבי אומנות והיסטוריה.

את המוזיאון תוכלו למצוא בכתובת – R. de Dom Manuel II 44, 4050-522 Porto

הרובע היהודי בפורטו

בהיותה העיר השנייה בגודלה בפורטוגל, אין זה פלא שבפורטו חייתה אחת הקהילות היהודיות הגדולות בחצי האי האיברי. תיעוד של הקהילה כאן מתחיל במאה החמישית ועד סוף המאה ה-15, שאז הוכרחו יהודי פורטו להמיר את דתם או להיות מגורשים. במקום התפתחה תרבות של אנוסים, אך היא איננה מתועדת כל כך ורק בתחילת המאה ה-20 הורשו יהודים לשוב לעיר ולקיים בה חיים יהודיים. בשנים האחרונות התגלתה גומחה באחד המבנים שברובע היהודי, שידוע ששימש בעבר כבית כנסת. המבנה שופץ בתמיכה של כומר מקומי, והוא משמש כיום כמרכז יום לקשיש. בית הכנסת כדורי (Sinagoga Kadoorie) הוא המבנה המרכזי המשמש כיום את חברי הקהילה הקטנה של פורטו והסביבה, והוא בית הכנסת הגדול ביותר בספרד ופורטוגל.

תוכלו למצוא אותו בכתובת – R. de Guerra Junqueiro 340, 4150-386 Porto

אטרקציות ונקודות עניין

בפורטו, כמו בפורטו, אף פעם לא משעמם. יש כאן תמיד מה לעשות, בין אם ברחוב ובין אם בארמונות ומבנים מתקופות שונות. מוזיאונים לאומנות עכשווית, מוזיקה, אטרקציות אקסטרים, גלריות ועוד הרבה. אם היו אומרים לכם שאתם הולכים לעמוד בתור כדי להיכנס לחנות ספרים, בטח הייתם מוותרים, לא? תחשבו שוב.

וילה סראלווס (Casa de Serralves) ומוזיאון סרוואלס לאומנות עכשווית (Fundação de Serralves Museu de Art Contemporânea)

המקום הזה מהווה אטרקציה ליום שלם כמעט, בטח אם אתם חובבי גנים ואומנות עכשווית. הוא נמצא במערב פורטו, ויושב על שטח עצום בגודלו. ראשית, הווילה עצמה היא וילת ארט-דקו יפהפייה, שנבנתה באמצע המאה העשרים. המראה המודרני שלה בולט למרחוק, ויכול להיות שתמצאו בו הקלה אחרי שלל המבנים מימי הביניים ומאות קודמות. גם הצבע הוורדרד של המבנה הופך אותו ללא שגרתי. הווילה מוקפת בגנים מטופחים בקפידה, כאלה שהייתם מצפים למצוא באוניברסיטאות יוקרתיות. מדשאות, עצים, מזרקות, תעלות ושיחים ירוקים, כל אלה סובבים את הווילה בשפע.

בצד השני של השטח, תמצאו את מוזיאון סראלווס לאומנות מודרנית. המוזיאון נחנך ב-1999, ומציג בכל זמן נתון מספר תערוכות מתחלפות ברמה גבוהה ביותר. תמצאו בו כארבע או חמש תערוכות, המציגות מגוון יצירות אמנות עכשווית מתחומי מדיה ויצירה מגוונים.

כתובת הווילה והמוזיאון – Rua Sao Joao de Castro 210, Porto.

בית המוזיקה (Casa da Musica)

בית המוזיקה של פורטו מהווה תוספת מרשימה לרפרטואר האדריכלי של העיר, והוא מומלץ לביקור גם עבור מי שמוזיקה קלאסית היא לא הטעם שלו. המבנה העצום בגודלו, הנראה קצת כמו בית הפוך ושעבר כמעט על כל כלל אפשרי לבניית אולמות קונצרטים, בהחלט עשוי למתג לכם מחדש את המושג. הוא נחנך ב-2005, ומהווה בית לתזמורת הסימפונית של פורטו. בחלק מהימים תוכלו לשמוע את התזמורת מתאמנת, ואם תרצו אזי ודאי שגם תוכלו לקנות כרטיס על מנת לשמוע אחד מהמוזיקאים הבינלאומיים המופיעים בו באופן תדיר. 

כתובת – Avenida da Boavista 604, Porto.

חנות הספרים של האחים ללו (Livraria Lello)

זוכרים שאמרנו שתרצו לחכות בתור כדי להיכנס לחנות ספרים? אז זה המקום. החנות הקסומה הזו (נוסדה ב-1906) מושכת אליה מבקרים מכל העולם, הן בשל האווירה המסתורית שלה והן בשל העיצוב הפנימי הייחודי. ארונות ענק מעץ עמוסים ספרים, גלריות ומעקים בעיצוב קלאסי, גרמי מדרגות מסתלסלים ועולים לקומת הגלריה ועוד, כל אלה הופכים את המקום לחומר המתאים לאגדות שאותן הוא מוכר. עיטורי התקרה, חלונות הזכוכית המעוצבים והעיצוב הכללי, כל אלה יכולים להשאיר אתכם פה שעות (וזה עוד לפני שהזכרנו את הספרים עצמם).

עם כל הקסם של המקום הזה, וודאי לא תתפלאו אם נגלה לכם שג'יי .קיי. רולינג (הזכורה לכולנו מסדרת הספרים של הארי פוטר) אהבה מאוד להגיע לכאן, כאשר היא חייתה בפורטו ועבדה כמורה לאנגלית.

טיפוס על גשר אראבידה (Ponte da Arrabida)

זהו הגשר המערבי ביותר בפורטו, והוא האחרון שעובר מעל לנהר הדואורו לפני שהאחרון נשפך לאוקיינוס האטלנטי. הוא נחנך ב-1963, ואז הוא היה גשר הבטון הארוך ביותר בעולם. כיום הגשר הזה ידוע בקרב התיירים בעיקר בשל האפשרות לטפס עליו, ולצפות ממנו הן על פורטו והן על האוקיינוס האטלנטי.

מספר חברות מציעות את שירותיהן על מנת להדריך אתכם בטיפוס, וכדי לספק לכם את אביזרי הבטיחות הדרושים. אתם תצוידו ברתמת בטיחות שאיתה תיקשרו לכבל המחובר לגשר. את הטיפוס עצמו תעשו לאורך קשת הבטון התומכת בכביש שעובר מעל לראש שלכם. ברגע שתגיעו לפסגת הקשת, תראו את הנהר ואת פורטו העתיקה פרושים לפניכם.

כדורגל בפורטו

אם אתם חובבי כדורגל, וודאי שמעתם על קבוצת הכדורגל של פורטו (FC Porto). פורטו היא קבוצת פאר במונחים אירופים, שזכתה בעשרות אליפויות, פעמיים בליגת האלופות, מספר רב של פעמים בגביע פורטוגל ועוד שלל תארים, מתאמנת באצטדיון הבית שלה בעיר. עבור המעריצים, נמליץ הן להגיע אל אצטדיון הבית הענק (Estadio do Dragao), והן אל המוזיאון של קבוצת הכדורגל הנמצא בסמוך. בכל מקרה, גם אם אתם עצמכם לא מעריצים גדולים, מומלץ מאוד שלא לזלזל באהבה העמוקה שרוחשים תושבי פורטו לקבוצת הכדורגל המצליחה שלהם. המוזיאון של הקבוצה נמצא בקצה המזרחי של האיצטדיון עצמו, ומציג פסלים של שחקני ענק בעבר, משחקים חשובים בהיסטוריה של הקבוצה ועוד.

כתובת האצטדיון – Via Futebol Clube do Porto, 4350-415 Porto

שוק בולהאו (Mercado do Bolhao)

זהו אחד השווקים החשובים ביותר בפורטו, ויחד עם שוק הפשפשים של ונדומה (Vandoma) תוכלו לכסות את סצנת השווקים של העיר. שוק בולהאו הוא שוק עצום בגודלו, ותוכלו למצוא בו כמעט כל מה שיעלה על דעתכם. הוא נחנך ב-1914, והוא נחשב לאחד המוסדות הוותיקים, החשובים והנוסטלגיים ביותר של העיר. יש כאן דוכנים לממכר פירות וירקות, בשר, דגים וגבינות, נוסף על דוכני מזכרות, כלי בית ופרחים.

השוק פתוח בכל יום (חוץ מראשון) בין 08:00 ל-20:00, למעט שבת שאז הוא נסגר בשש בערב | כתובת – R. Formosa, 4000-214 Porto

Festa do Sao Joao
רחוב טיפוסי בפורטו לקראת חגיגות פסטיבל סנט ג'ון, ב-23 ביוני בכל שנה

פסטיבלים ואירועים בפורטו

פורטו היא עיר תוססת עם סצנת תרבות של עיר אירופאית חשובה, ולכן תוכלו למצוא בה בכל חודש עשרות אירועים מכל הסוגים. פסטיבלים, הופעות מוזיקה, תיאטרון, ספרות ואומנות, את כל אלה ועוד תוכלו למצוא בה. ניתן כאן כמה דוגמאות לאירועים כאלה, אבל יש עוד רבים.

פסטיבל סנט ג'ון (Festa do Sao Joao)

על אף שהוא הקצר ביותר מכולם, שכן הוא נערך רק במשך לילה אחד בלבד, הפסטיבל של סנט ג'ון הוא המפורסם ביותר שבין הפסטיבלים הנערכים בעיר. בדומה ליום העצמאות ברחבי העולם, בליל ה-23 ביוני (חגו של סנט ג'ון, הקדוש המגן של העיר) יוצאים תושבי העיר לחבוט האחד בשני בפטישי פלסטיק צפצפניים, יחד עם חגיגות פרועות של בירה ומסיבות. במהלך הלילה (החגיגות מתחילות בקרב הצעירים כבר במהלך אחר הצהריים) תמצאו ברחבי העיר מופעי מוזיקה חיה, משחקי שתייה, זיקוקים ועוד שלל אירועים לשדרוג האווירה.

פסטיבל הקומיקס של פורטו (Porto Cartoon World Festival)

הפסטיבל הזה נוסד ב-1999, ומאז הוא נערך בכל שנה בחודש יוני במוזיאון העיתונות הלאומי של פורטוגל בפורטו (Museu Nacional da Imprensa). מגיעים אליו מאיירים וכותבים מכל העולם, כאשר בכל שנה מקבל הפסטיבל נושא אחר. בכל שנה מגישים המשתתפים את הצעותיהם לתחרות, והקומיקסים המוצלחים ביותר (שנבחרים בהצבעה בינלאומית) זוכים בעריכה והוצאה לאור.

פסטיבל פורטו לפולקלור בינלאומי (Festival Internacional de Folclore Cidade do Porto)

הפסטיבל הייחודי הזה נערך במשך חמישה ימים בכל שנה, בין ה-31 ליולי וה-4 באוגוסט. מטרתו היא להציג ולשמר תרבויות ומסורות ייחודיות מפורטוגל ומכל שאר העולם, ובין המשתתפים תוכלו למצוא כאלה מכל היבשות. הפסטיבל כולל מופעי תיאטרון, קונצרטים והופעות מוזיקליות חיות, אומני רחוב וקבוצות דיון. 

זהו האירוע המושלם עבור חובבי תרבויות והיסטוריה, שכן הוא אוסף במקום אחד שלל פולקלורים שיהיה לכם קשה לראות במקורם. 

סוג אטרקציה

חנות ספרים

רמת מחיר

$

על האטרקציה

חנות ספרים בת מאה שנים, מציעה שילוב ייחודי של היסטוריה, ארכיטקטורה וקסם ספרותי