השכרת רכב בליסבון

טיול בחו"ל, ולא משנה מהו היעד, יכול לכלול נסיעות בתחבורה ציבורית, כמו אוטובוסים, רכבות וגם מטוסים לטיסות פנים, והוא גם יכול לכלול השכרת רכב ונהיגה עצמאית בין האתרים השונים. השכרת רכב בליסבון נעשית לרוב על ידי מטיילים, המתכננים יציאה אל הערים השכנות ואל יעדים אחרים ברחבי פורטוגל, טיול שהוא ארוך יחסית וכולל נסיעה רבה. היוצאים לחופשה קצרה, המתמקדת כולה בעיר עצמה, יכולים להסתמך על פתרונות התחבורה המצוינים בעיר ולא תמיד זקוקים לרכב כדי ליהנות מעצמאות מלאה. יש בה אוטובוסים, מוניות זמינות, מטרו וגם חשמלית שעובדים לאורך כל שעות היממה ומבטיחים נסיעה נוחה ברחבי ליסבון. אפשר להגיע ממקום למקום, בתוך העיר, בקלות רבה ולעתים השכרה של רכב יכולה להיות יקרה ופחות משתלמת אם לא מתכננים לצאת מהעיר אל הסביבה הקרובה או הרחוקה.

כמו בערים גדולות ומתוירות מאד בעולם, הנהיגה ברחבי ליסבון היא אתגר לא פשוט. הכבישים עשויים להיות צפופים מאד ואיתור האטרקציות והאתרים עם הרכב עשוי להיות מורכב. יחד עם זאת, תודות לאפליקציות הניווט המצוינות וגם מעט הכנה מראש, אפשר להתמודד עם המשימה אם בוחרים לשכור רכב ולנהוג בעיר עצמה ולבלות חופשה נעימה בליסבון היפה. למתכננים לשהות בעיר למעלה משלושה ימים ו/או לצאת ממנה, השכרת רכב היא פתרון אידאלי, העשוי להפוך כל חופשה למוצלחת יותר וגם מהנה.

ישנן לא מעט חברות השכרת רכב המציעות את שירותיהן לתיירים. חברות אלו מאפשרות איסוף הרכב בשדה התעופה לאחר הנחיתה או בנקודות איסוף אחרות, בהתאם לבחירתו של הלקוח. מרבית המטיילים אוספים את הרכב המוזמן מיד לאחר הנחיתה בשדה התעופה ומשם הם ממשיכים אל העיר, שנמצאת במרחק לא רב ממנו. אפשר לשכור רכב אוטומט או רכב עם גיר ידני וחשוב להזמינו מראש ובייחוד אם מתכננים חופשה בפורטוגל במהלך חודשי הקיץ, בין יוני לאוגוסט, הידועים כשיא עונת התיירות במדינה. בתקופה זו מגיעים אליה המונים מכל העולם וגם לא מעט ישראלים המחפשים רכבים כדי לתור אותה כהלכה. השוואה בין האפשרויות השונות היא הכרחית והיא הדרך הנכונה לאתר את הדיל המושלם.

car rental in lisbon

נהיגה בעיר

הנהיגה בליסבון, כאמור, עשויה להיות מאתגרת מאד עבור התייר הישראלי, ולמעשה – עבור כל תייר אחר. ליסבון ידועה בכך שהיא בין הערים הקשות ביותר לנהיגה באירופה ולא בכדי. הכבישים בה אינם חדשים, הם צרים מאד במקומות מסוימים, הנהגים המקומיים לא תמיד סבלניים, השילוט לא קיים בכל מקום וגם לא פשוט למצוא מקומות חניה פנויים. הנהיגה עשויה להיות חוויה לא קלה וחשוב לשקול את נושא השכרת הרכב בעיר כהלכה אם מתכננים שהות קצרה בה. התחבורה הציבורית, כפי שצוין מעלה, מכסה את כל העיר והמוניות, כמו גם Uber, הן זולות יחסית. ישנה אפילו תחבורה ציבורית מצוינת שמתאימה לטיולי יום קרובים לעיר עם רכבות ישירות לסינטרה (Sintra) וקשקאיש (Cascais) ואוטובוסים לאובידוש (Obidos), מפרה (Mafra) וססימברה (Sesimbra). 

כדי לחקור את האזורים המבודדים והמרוחקים יותר של מרכז פורטוגל ולצאת מהעיר הגדולה, הכרחי לשכור רכב, שיוכל לשרת אתכם כהלכה. המהירות המותרת בכבישים בינעירוניים היא 90 קמ"ש, כאשר המהירות המותרת בתוך העיר היא 50 קמ"ש ותקפה גם לאזורים בנויים ולעיירות וכפרים. בכבישים מהירים מותר לנהוג במהירות של 120 קמ"ש וחשוב לשים לב לכך כדי שלא לקבל קנס. בזמן הנהיגה בליסבון יש להקפיד להצטייד בכל מסמכי הנסיעה, כגון רישיון נהיגה בינלאומי וכל הטפסים הרלוונטיים להשכרת הרכב, כולל מסמכי הביטוח. חגירת חגורות הבטיחות היא בגדר חובה, הן על הנהג והן על הנוסעים ברכב וחשוב מאד להכיר את חוקי התנועה המקומיים הדומים מאד לאלה הישראלים אם מתכננים להיות על הכביש לא מעט שעות. 

חנייה ושילוט בעיר

הקשיים הבולטים בעיר לנוהגים בה הם היעדר חנייה ושילוט לקוי ברחבי ליסבון עצמה. סימוני דרך מעורפלים, רמזורים נסתרים וגם שלטים אקראיים נפוצים מאד בליסבון, מה שהופך את הנסיעה בעיר לאתגר של ממש ולקושי רב למגיעים אליה בפעם הראשונה. בחלק ההיסטורי של ליסבון החנייה כמעט ואיננה קיימת, בייחוד באזורים באיישה (Baixa), צ'יאדו (Chiado) ואלפמה (Alfama). לשוהים באחד מבתי המלון בעיר, מוצעים לעיתים מקומות חנייה בעת הביקור, אם כי מדובר במספר מצומצם מאד של מקומות חנייה כך שייתכן שלא יהיו מקומות פנויים וזמינותם תהיה בעייתית במהלך החופשה. במרכז ליסבון יש לא מעט רחובות עם כיוון נסיעה אחד, מה שמקשה עוד יותר על איתור מקומות החנייה והנהיגה עצמה. 

אז, היכן כדאי לחנות?

למרות האתגר במציאת מקומות חנייה פנויים בליסבון, הדבר הוא אפשרי. ניתן למצוא חנייה פנויה בעיר, ולעיתים גם חינמית. חניה כזו תימצא לרוב בסמוך לתחנות הרכבת התחתית. חניה בתשלום תהיה בשפע במקומות רבים, כאשר ככל שהמקום מרכזי יותר, המחיר עבור החניה גבוה יותר. אזורי חניה ירוקים הם אזורים פחות מרכזיים בעיר, התופסים שני שליש מליסבון. חנייה בהם אפשרית למשך ארבע שעות רצופות והיא האופציה הזולה ביותר. אזורי החניה הצהובים הם מרכזיים יותר בעיר והם תופסים כשליש מסך כל מקומות החניה. גם בהם מותר לחנות ארבע שעות רצופות. אזורי החניה האדומים הם יקרים ויעלו פי שתיים מאלה, הירוקים. ניתן לחנות בהם עד שעתיים ברציפות. מלבד הסימון בצבעים, חשוב לשים לב גם לשלטים במקום. למשל, אם מופיע שלט עם הכיתוב "Residentes" (תושבים), הכוונה היא שמקום החנייה שמור אך ורק לתושבי העיר. רכבם של תיירים הבוחרים לחנות במקום כזה עשוי להיגרר או להיחסם. 

ישנם מקומות בעיר בהם ניתן לחנות למשך זמן של עד 24 שעות. חלק מהם קרובים לתחנות הרכבת התחתית. כדי לתפוס בהם מקום חנייה פנוי, כדאי להגיע אליהם לפני השעה 9 בבוקר או אחרי השעה 19 לפנות ערב, אז הסיכוי לכך גבוה מאד. ב-Rue Jorge Castilho, בסמוך לתחנה Areeieo (הקו הירוק) אפשר למצוא חנייה לטווח ארוך בעלות נמוכה וכך גם לא רחוק מ-Avenida Alvaro Pais, קרוב לתחנת Entre Campos (הקו הצהוב). 

טיפ – כדי לייעל את תהליך תשלום החנייה ולהפוך אותו לפחות מסורבל, מומלץ להתקין בסמארטפון את האפליקציה ePark, המתאימה למבקרים בליסבון. היא מצריכה הטענה מינימלית באמצעות פייפאל או כרטיס אשראי של 10 אירו וחוסכת את השימוש במטבעות. אם חוזרים לרכב מוקדם מהצפוי, אפשר לבטל את הזמנת החנייה ולשלם אך ורק עבור הזמן שבו חניתם במקום בפועל (בניגוד למכונות שבמקום). אפשר גם להוסיף שעות (אם מצאתם את עצמכם מטיילים בעיר מעבר לזמן שתכננתם ורכבכם מחכה לכם בחנייה) וגם להיעזר במפה שלה כדי לבדוק את החניות האפשריות ומאפייניו של אותו אזור שבו נמצאים (האם זה אזור מגורים, למשל, ועוד).