מוזיאונים בליסבון

כפי שאפשר לצפות מבירה אירופית, יש בליסבון שפע של אטרקציות לטובת התיירים המגיעים אליה. עוד כפי שאפשר לצפות מבירה אירופית, ניתן למצוא בעיר המון התייחסות לתרבות, ובכלל זה שפע של מוזיאונים מעניינים בשלל נושאים – אמנות, מוזיקה, טכנולוגיה, מדעים, היסטוריה ועוד. עבור שוחרי התרבות והאמנות, ליסבון היא יעד שחובה לבקר בו, ואם כבר הגעתם אליו ממש כדאי להקדיש זמן למוזיאון אחד או יותר (רצוי יותר…).

הנה רשימת מוזיאונים בליסבון שממש כדאי להשקיע את זמנכם ביקור בהם.

Lisboa Story Centre
מרכז תולדות ליסבון (צילום: Dguendel, ויקיפדיה)

מרכז תולדות ליסבון (Lisboa Story Centre)

למגיעים אל העיר בפעם הראשונה, המקום הזה הוא בגדר חובה ומומלץ מאד להתחיל בו את הביקור בליסבון. במרכז המיוחד הזה מוצגת ההיסטוריה של ליסבון, בירת פורטוגל, והוא אחד המקומות המעניינים בעיר. הוא משמש כמרכז תרבות אינטראקטיבי מופלא, אליו ניתן להגיע עם כל בני המשפחה, והוא מציג באופן כרונולוגי אזורים, תקופות וגם פרקים חשובים בתולדות העיר. היישומים השונים, המשולבים בו, הופכים את הביקור במרכז לחוויה של כל החושים, ויחד עם הקריינות והסרטונים אפשר לספוג רבות. במרכז מוצג, בין היתר, סרט 4D, המתאר את רעידת האדמה החזקה שארעה בליסבון בשנת 1755 ותוך כדי ההקרנה ניתן לחוש ממש את התזוזה. מרשימה לא פחות היא ההולוגרמה של מרקוס דה פומבל (Marques de Pombal) שחי בין השנים 1699 ל-1782, כאשר היא מוקפת על ידי אבות העיר המציגים תכניות לשיקום ליסבון זמן קצר לאחר אותה קטסטרופה איומה. 

המוזיאון לארכיאולוגיה (Nucleo Arqueologico)

הוא נחשב לאחת האטרקציות יוצאות הדופן של ליסבון ולא בכדי. הוא ממוקם ברובע Baixa של העיר והוא נבנה סביב חפירות שחשפו שרידי מגורים מתקופת הברזל ואוצרות נוספים. הארכאולוגים שהוזעקו למקום גילו, וככל שהתקדמה עבודת החפירה, ממצאים נוספים מרהיבים ובהם פסיפסים רומיים, חדר קבורה נוצרי מהמאה החמישית ויסודות קירות וריצוף מתקופת המורים. יוזמי המוזיאון בחרו לבנות מעל האתר מקום מיוחד, שיעבד ויקדש תרבויות שונות לאורך אלפי שנות היסטוריה. במוזיאון מוצגים, בין היתר, כלי חרס ומטבעות מתקופת ימי הביניים וממצאים עתיקים נוספים המספרים את סיפורה של העיר, של המדינה ושל האזור כולו. המבקרים במוזיאון יכולים להצטרף לסיור ללא תשלום (בהזמנה מראש), המתחיל בקומת הקרקע באולם התצוגה וממשיך לנקודות נוספות, הלוקחות אותם למסע קצר בזמן. 

מוזיאון בורדו פינחריו (Museu Bordalo Pinherio)

המוזיאון המקסים הזה חוגג את אומנותו של רפאל בורדו פינחריו שחי בין השנים 1846 ל-1905. הוא ממוקם בתוך וילה יפהפה משנת 1912 והוא מכיל בעיקר עבודות קרמיקה המדגימות בבירור את נטייתו הקריקטוריסטית של האמן. דמויות או פרצופים מוצגים בצורת אגרטלים, כוסות או קומקום וחלק גדול מהעבודות שבו מרמזות על ההיסטוריה של פורטוגל והן מערבבות בין כמה סגנונות. 

מוזיאון וכנסיית הקדוש רואק (Igreja Museu Sao Roque)

הכנסייה והמוזיאון של הקדוש רואק מציעים, יחדיו, חוויה תרבותית מיוחדת במינה ומשלימים זה את זה. זוהי כנסייה עתיקה מאד, שנוסדה בסוף המאה ה-16 על ידי המסדר הישועי והיא מאופיינת בחלל פנימי מפואר ומרשים מאד, מה שהופך אותה לאחת המרשימות ביותר מבין האתרים הדתיים של ליסבון. הכנסייה מעוטרת בשיש ובאריחי אזולז'ו המפורסמים וכן בעבודות עץ מוזהבות. היא הוזמנה על ידי המלך דאז בשנת 1742 ועוצבה על ידי שני אדריכלים איטלקיים. המוזיאון הצמוד לכנסייה מציג אמנות קדושה ואוצרות בעלי ערך רב, כולל אלה מהקפלה של סנט ג'ון. 

המוזיאון הלאומי של האזולז'ו (Museu Nacional de Azulejo)

מוזיאון אריחים יפהפה בליסבון וגם בין המוזיאונים המרשימים בעיר. המוזיאון הלאומי של האזולז'ו נמצא גם הוא על מפת התיירים והוא ממוקם ממזרח למרכז העיר. מוצגים בו אריחים דקורטיביים מרשימים מאד שהופכים אותו למוזיאון שאסור לפספס. זהו המוזיאון היחיד בפורטוגל המוקדש לצורת אמנות היסטורית זו והוא שוכן בתוך כנסייה. אריחי אזולז'ו נחשבים לייחודיים מאד והם חלק מתרבותה האמנותית, האדריכלית וגם האסתטית של פורטוגל. התערוכה הקבועה שמוצגת בו מתחקה אחר התפתחות ייצור האריחים מימי המורים דרך השפעות ספרדיות ופורטוגזיות. כמה מהדוגמאות המוקדמות ביותר של האריחים מוצגות באופן כרונולוגי במוזיאון, החל מהמאה ה-15 והן חלק מחלונות שלמים, המתבססים על תבניות מורכבות של אריחים עם צבעים נועזים. בעבודות האריחים הפורטוגזיות מופיעים אריחי האזולז'ו בצבעים כחול לבן, המוכרים לנו יותר והם מרצפים 36 מטרים באופן פנורמי עוצר נשימה. הכניסה למוזיאון כוללת גם כניסה לכנסיה שנבנתה במאה ה-16 שהיא לכשעצמה מקום יפהפה לבקר בו. 

מוזיאון קאלוסט גולבניקאן (Museu Calouste Gulbenkian)

זהו אחד האוצרות המיוחדים ביותר של ליסבון, מוזיאון שהוא חלק מהתרבות המקומית וגם זה הנחשב לאחת האטרקציות הבולטות של ליסבון. מוזיאון קאלוסט גולבניקאן ממוקם בחלקה הצפוני של העיר בתוך פארק מקסים. הוא נקרא על שם קלוסטה סרקיס גולבניקאן, איל נפט ואיש עסקים, שהוריש את אוסף האמנות הפרטי העצום שלו לפורטוגל זמן קצר לפני מותו בשנת 1955. כך נוצר מוזיאון, שבמרכזו האמנות, המוצגת למבקרים באופן כרונולוגי וגם גיאוגרפי. אוספו המרשים של גולבניקאן, שמוצג במוזיאון, כולל יצירות אמנות חשובות מכל רחבי העולם, הפורסות בפני הצופים בהן, 4,000 שנות היסטוריה, מתקופת מצרים הקדומה ועד סוף המאה העשרים. עם מספר גדול כל כך של יצירות אמנות, אין זה פלא מדוע תיירים רבים נוהגים להקדיש למוזיאון המיוחד הזה חצי יום, או יותר. בין היצירות שניתן לפגוש מקרוב בו, ישנם שטיחים פרסיים ותורכיים מהמאה ה-17, מדליונים רומיים עתיקים וכמובן יצירות אירופאיות של מיטב הציירים, כמו רמברנדט. אפשר למצוא בו גם שעונים נדירים מהמאה ה-18, תכשיטים וכלי זכוכית שעוצבו על ידי הצורף הצרפתי רנה לאליק, שעיצב אותם בסגנון הארט נובו וגם מסיכות ושרשראות ששימשו לקישוט. 

המוזיאון הלאומי לאמנות עתיקה (Museu Nacional de Arte Antiga)

המוזיאון הלאומי לאמנות עתיקה הוא אחת האטרקציות התרבותיות הגדולות והחשובות ביותר שבליסבון וגם זו שהיא בגדר חובה על מפת המטיילים. זוהי הגלריה הלאומית של פורטוגל, הכוללת אוסף גדול ומרשים מאד של ציורי אמנים מקומיים מהמאה ה-15 ועד המאה ה-16. תצוגה מרשימה לא פחות היא זו של האמנות האירופאית, אמנות המזרח וגם האמנות האפריקאית, המוסיפות רבות למקום עצמו והעובדה שהמוזיאון עצמו נמצא בתוך ארמון מהמאה ה-17, שממוקם מערבית למרכז העיר, הופכת את הביקור בו למיוחד במינו. למעשה הוא נמצא ממש מעל שרידי מנזר עתיק שנהרס כמעט לחלוטין ברעידת האדמה שפקדה את האזור בשנת 1755. למראה המזל הקפלה שלו שרדה והיא משולבת בבניין. כדי ליהנות מכל השפע, היופי והאמנות המרהיבה שמציע המוזיאון, מומלץ להקדיש לו לפחות כשעתיים, שלוש. 

מוזיאון המזרח (Museu do Oriente)

מערבית למרכז ליסבון מוצג לו אוסף מרהיב של אמנות המזרח, המתעד, בין היתר, את נוכחותה של פורטוגל באסיה ובמזרח הרחוק. מדובר בתערוכה קבועה המשתרעת על שני מפלסים ונותנת מקום של כבוד לאמנות המזרח ובייחוד לאמנות הסינית. חלקים מהאוסף מוצגים תחת תאורה חלשה, מעומעמת, וחלקים מוצגים תחת זרקור חזק. האוסף הזה לוקח את המבקרים במוזיאון למסע מדהים, המתחקה אחר קשרי התרבות והסחר שנרקמו בין פורטוגל להודו, יפן, מיאנמר, מקאו וטימור. דלת עץ הטיק העצומה מהמאה ה-17 שעשתה את כל הדרך מהודו המופלאה, יחד עם ברזל וברונזה, מקדמת בברכה את הנכנסים בקומה הראשונה ופותחת את הדרך אל האולם המציג ממצאים מיוחדים במינם. בקומה השנייה של המוזיאון מוצג אוסף נרחב הכולל למעלה מ-13,000 דוגמאות של דמויות ויצורים מיתולוגיים העשויים מעור פרה וקלף. כדאי מאד להגיע אל המוזיאון בשעות הבוקר ולהקדיש לו כמה שעות.

אז מה היה לנו עד עכשיו?