השכרת רכב בפורטוגל

בשנים האחרונות תופסת פורטוגל מקום של כבוד ברשימת היעדים התיירותיים המובילים בקרב ישראלים רבים והיא מהווה מוקד משיכה להמונים מכל הגילאים, צעירים ומבוגרים, יחידים וגם משפחות עם ילדים. תושבי פורטוגל ידועים כאנשים ידידותיים וחמים מאד ואי אפשר להזכיר אותה מבלי לציין גם את היין המצוין שהיא מציעה. ליסבון, פורטו ועוד יעדים נוספים אחרים בפורטוגל מוכרחים להיות חלק מהמסלול כולו, לרבות הכפרים הקטנים והיפים, שאותם מקשטים כרמי הזיתים והענבים. 

אחת הדרכים, אם לא ה-דרך, לחוות את פורטוגל היא באמצעות רכב שכור. השכרת רכב בפורטוגל יכולה להתאים לכל אחד ולכל סגנון של חופשה, ובייחוד לכל אלה, המעוניינים לחוות אותה כהלכה וגם ליהנות מטיול עצמאי שאיננו תלוי בדבר. את הרכב השכור ניתן לאסוף מיד לאחר הנחיתה בשדה התעופה או לאסוף אותו מסוכנות הרכבים שדרכה בוצעה ההזמנה, שלה יש סניפים בערים הגדולות ובמקומות נוספים. בין אם יוצאים לנופש בפורטוגל של מספר ימים ובין אם לתקופה ארוכה יותר, אפשרות של השכרת רכב היא בהחלט פתרון מתאים. יחד עם זאת, למי שמתכנן להתמקד בטיול אך ורק בליסבון ו/או פורטו, מומלץ שלא לשכור רכב, שכן ישנם פתרונות תחבורה ציבוריים נוחים ורכב עשוי להקשות מעט על ההתנהלות בעיר, לרבות על הניווט בה (יש לאתר מקומות חניה פנויים, שבחלקם בתשלום מה שמוסיף לא מעט להוצאה הכספית הכוללת). למי שרוצה לטייל בשתי הערים, מוצעות רכבות אקספרס שמקשרות ביניהן ומערכת התחבורה המקומית עובדת לא רע ומוצעת בתדירות גבוהה. אפשר בקלות לצאת לטיולי יום מליסבון לסינטרה (Sintra) וקאשאיש (Cascais) ולהיעזר ברכבת.

car rental in portugal

רישיון נהיגה בינלאומי

במדינות רבות בעולם חשוב להצטייד בעת השכרת הרכב וגם בזמן הנהיגה ברישיון נהיגה בינלאומי. הדבר נכון גם לגבי פורטוגל, אם כי בפועל – לא תמיד מבקשים לראות אותו (אך כדאי להיות ערוכים ומוכנים לכך).

הזמנה מראש

כמעט כל המכוניות המוצעות להשכרה בפורטוגל (בדומה למדינות אחרות באירופה) הן מכוניות הכוללות הילוכים ידניים, הנחשבים לפופולריות ביותר. ולכן, כאשר מבצעים את הזמנת הרכב השכור, ובהנחה ואכן מעוניינים לנהוג ברכב אוטומטי, חשוב לציין זאת מראש. בעת החיפוש אחר מכוניות כאלו תגלו מבחר מצומצם יותר של אפשרויות (בהשוואה לרכבים ידניים) וגם מחירים גבוהים יותר (לעיתים אפילו פי שתיים או יותר). מומלץ מאד שלא לחכות לרגע האחרון, שכן אתם עלולים למצוא את עצמכם מול חברת השכרת רכבים שלא נותרו לה רכבים אוטומטיים פנויים וזמינים. 

בפורטוגל אפשר למצוא כמעט את כל חברות השכרת הרכב הגדולות בעולם, כאשר לצדן יש גם כמה חברות השכרת רכבים מקומיות, שמספרן גדול יותר. מומלץ מאד לערוך סקר שוק לפני הזמנת הרכב, להשוות מחירים, תנאים וגם דגמי רכבים המוצעים להשכרה. לא משנה באיזו תקופה של השנה יוצאים לחופשה, כדאי מאד לדאוג להזמין את הרכב מבעוד מועד, ואם מתכננים חופשה בקיץ, בין החודשים יוני לאוגוסט, חשוב להזמין מספר חודשים מראש כדי לשריין את הרכב המתאים. באשר לדגם המכונית שבו כדאי לבחור: אם כן, כדי לקבל את ההחלטה הנכונה בנושא, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים – מספר הנוסעים, כמות המטען (מזוודות ותיקים) שיש לקחת וגם המקומות שאליהם מגיעים. רכב קומפקטי למשל יעזור לכם מאד בנסיעות בתוך הערים ובתוך הרחובות הקטנים והצפופים. תוכלו למצוא חניה בקלות רבה יותר במקום לבלות זמן רב בחיפוש אחר מקום חניה מרווח, המתאים לרכב גדול יחסית. מצד שני, רכב גדול יכול לספק את המענה המתאים כאשר מדובר בשלושה עד ארבעה נוסעים ומטען רב יחסית. 

המהירות המותרת בכבישי פורטוגל

למרות שיש מגבלות מהירות בכבישים בפורטוגל, נדיר לראות מצלמות מהירות בכבישים או ניידות. זה לא אומר שהן לא קיימות וכלל לא שם, זה פשוט אומר שהן פחות נפוצות בהשוואה למדינות אחרות. חשוב להכיר את חוקי התנועה, שזהים מאד לאלה של ישראל, ולנהוג על פי הם. באזורים בנויים המהירות המותרת היא 50 קמ"ש, מחוץ לשטחים בנויים – 90 קמ"ש או 100 קמ"ש ובכבישים מהירים – 120 קמ"ש.

הנהיגה מחוץ לערים הגדולות

למרות שפורטוגל מרושתת היטב, האתגר האמיתי, בנהיגה בה, הוא דווקא מחוץ לערים הגדולות. דרכים מרוצפות באבנים, דרכים צרות מאד המתעקלות במעלה הגבעה, הן עניין שבשגרה ואפשר למצוא כמותן באזורים הכפריים יותר. בעמק דורו (Douru) למשל המסלולים לצד הכרמים עולים ויורדים, מתפתלים והופכים לצרים ויש לא מעט פניות של 90 מעלות ללא מעקה או גדרות. יחד עם זאת, הנופים המרהיבים, אותם ניתן לראות בזמן הנסיעה, מצדיקים את האתגר הרב והופכים, וגם את קצת קשה, את הנהיגה עצמה למיוחדת במינה. 

היכן מחזירים את הרכב

כאשר שוכרים רכב, ניתן להחזיר אותו בדיוק באותה נקודת איסוף, או, אפשרות נוספת, מנקודה אחרת. חלק מחברות ההשכרה דורשות על כך סכומים גבוהים יותר בהשוואה להחזרת הרכב לנקודת ההתחלה, גם כאשר מדובר באותה העיר עצמה ואצל אחרות ההבדלים אינם גדולים (אם קיימים). לכן, חשוב מאד להשוות בין האפשרויות ולהתייחס לנתון זה ובייחוד אם רוצים להחזיר את הרכב במקום אחר, שאיננו נקודת האיסוף המקורית. 

ביטוח לרכב

הביטוח הוא הכרחי ומוטב לבחון את התנאים שהוא כולל לפני שרוכשים אותו. חברות השכרת הרכבים מציעות ביטוח לרכב, במסגרת העסקה כולה, ומוטב שלא לקחת את הסיכון ולדאוג לטפל בעניין לפני שיוצאים לדרך. יש לבחון את נושא ההשתתפות העצמית, צד ג' ופרמטרים נוספים חשובים לא פחות.

כבישי אגרה

כבישי האגרה הם הדרך המהירה והטובה ביותר לנוע ברחבי פורטוגל. נסיעה מליסבון לאלבופיירה (Albufeira) למשל תיקח קצת פחות משעתיים וחצי בכבישי האגרה ואילו בכבישים הרגילים, שאינם כבישים בתשלום, תיקח כשלוש שעות וחצי. יחד עם זאת, כאשר יוצאים לחופשה, המהירות היא לא הכול והסבלנות היא רבה לרוב. בנהיגה בכבישים שאינם אגרה, סביר שתזדמנו לעיירות ולערים מעניינות ולנקודות עניין ייחודיות, כמותן לא תראו בכבישים המהירים. כמובן שלפעמים תצטרכו להגיע מנקודה א' לב' מבלי לעצור בדרך. במקרים אלה כבישי האגרה יהיו הפתרון הנכון עבורכם. ישנם שני סוגים של כבישי אגרה: כבישי אגרה אלקטרוניים לחלוטין וכאלה המאפשרים גם סוגים אחרים של תשלום (באמצעות כרטיס אשראי ומזומן). 

ניווט בדרכים

שימוש ב – GPS יספק את המענה המתאים לא רק בנסיעות ארוכות אלא, ובעיקר, בנסיעה בתוך הערים הגדולות, היכן שהניווט בהם לא תמיד קל. אין הכוונה בהכרח רק לליסבון או לפורטו, כי אם לערים קטנות יותר כמו פורטימאו (Portimao) למשל, שעשויות להיות מבלבלות מאד בשעה שנוהגים בהן. כיום לא מוכרחים לרכוש GPS או אפילו לבקש מחברת ההשכרה שתדאג לצייד את הרכב במכשיר GPS כזה. ישנן אפליקציות נהדרות, כמו וויז, שיכולות לעזור בעניין וגם מפות גוגל שעושות את העבודה מצוין. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?