אטרקציות בסינטרה

אם היו אומרים לכם שבמהלך הטיול שלכם בפורטוגל תגיעו למקום שיראה כמו סט שחברת ההפקות Dreamworks בנתה בשביל אחד הסרטים שלה, ודאי לא הייתם מאמינים. קשה לדמיין מקום שבו מרוכזים כל כך הרבה מאפיינים של אגדת עם, החל מארמונות צבעוניים, טירה אפלה ומגדלור, וכלה בנופים מהפנטים, חומה עתיקה וגנים מסתוריים. כל אלה ועוד מתחבאים במרחק נסיעה קצר מערבית לליסבון, בעיירה קטנה בשם סינטרה (Sintra), שהפכה בשנים האחרונות למוקד משיכה עבור לא מעט תיירים מכל העולם, בהם גם מישראל כמובן.

את סינטרה תמצאו לאחר כארבעים דקות של נסיעה נינוחה מליסבון לכיוון החוף המערבי של פורטוגל, וכנראה שתוך זמן קצר תישבו בקסם שלה. ההנחה הזו מתבססת על כך שהעיירה הזו, על הפלאים הגלומים בה, היוותה ומהווה אבן שואבת ומקור השראה להמוני אומנים, יוצרים ומשוררים. הכינו את הרגליים, כי אתם עומדים ללכת הרבה (וליהנות מזה). כאן ננסה לתמצת כמה מהאטרקציות שניתן למצוא בסינטרה, אך קחו בחשבון שמדובר במקום שניתן לחקור לעומק, ועבור רבים טיול של יום אחד לא יספיק. אל תתביישו לתעות ברחובות ובסמטאות העתיקות או לבלות זמן רב על החומה המורית, ולספוג לתוככם את האווירה הקסומה ורווית ההיסטוריה של סינטרה.

Pena Palace sintra
ארמון פנה

היסטוריה וארכיטקטורה

הסיבה שהקטגוריה הזו כוללת את שני הנושאים האלה, שלרוב קשורים האחד לשני, היא שבסינטרה הקשר בין השניים הוא הדוק אפילו יותר מאשר בדרך כלל. אם מבנים שתראו בטיול ברוב יעדי העולם ישרטטו את הקו הכללי של המקום והאנשים שעברו בו, הרי שבסינטרה המבנים עצמם הם המקום, הם הסיפור. במשך מאות ואלפים של שנים עברו כאן צבאות, סוחרים, ממלכות והמון העם, והטביעו את חותמם על העיירה באמצעות מלאכת הבנייה.

קינטה דה רגאלרה (Quinta da Regaleira)

אחד הארמונות המפורסמים ביותר בסינטרה, בפורטוגל, וכנראה גם בעולם כולו. הוא נבנה על ידי אנטוניו אוגוסטו קרוולהו מונטיירו לבית רגאלרה, איש עשיר בברזיל של אמצע המאה התשע עשרה, שקנה אותה מהויקונט (תואר אצולה) לבית רגאלרה. הוא בנה את הונו באמצעות מסחר בקפה ואבנים יקרות, וניתב חלק גדול ממנו לבניית הארמון המופלא הזה, הבנוי בסגנון רומנטי. הוא עיצב את הארמון בצורה שתתאים לנושאים שריתקו אותו אז, שהם הבונים החופשיים, אבירים ועוד. 

הארמון בנוי בעצם ממבנה מרכזי, שבו התנהלו החיים במקום, מכנסייה הצמודה אליו ומהפארק היפהפה והמטופח שמקיף אותו. הפארק הזה מלא בצמחייה, אגמים ופינות נסתרות שיחזירו אתכם לאגדות האחים גרים. הפארק הוא המקום לחזות מקרוב באישיותו הנבדלת והייחודית משהו של מונטיירו. דוגמה נוספת לכך היא שמתחת לפני האדמה תמצאו עולם שלם, שכן מונטיירו בנה כאן רשת מסועפת של מנהרות ומערות שיכולות לבלבל גם את בעל חוש הכיוון הטוב ביותר. בנוסף, בשטח הפארק ישנן שתי בארות נטולות מים, ובהן גרם מדרגות מעוצב היטב, המוביל אל מעבה האדמה (הבארות ידועות גם בשם "בארות חניכה" – Initiation Wells). החללים האלו שימשו בעבר לריטואלים דתיים שונים.

הקינטה דה רגאלרה כל כך יוצא דופן בנוף, גם בזה של פורטוגל המלאה בארכיטקטורה מופלאה, שהוא הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבותי עולמי בשנת 1995.

ארמון פנה (Pena Palace)

ארמון פנה הוא ההתגלמות המציאותית המשולבת של הארמון מהסרטים של אלאדין, היפה והחיה וכנראה עוד כמה. הצבעוניות שלו היא חגיגה לעיניים ולנוף, ההתנשאות שלו על פסגת הגבעה מבהירה שהוא יודע את מקומו, והביצורים הכבדים שלו יזכירו לכם את ההיסטוריה עתירת המלחמות של האזור. כשתראו אותו תבינו למה הוא נמנה לאחרונה כאחד מ"שבעת פלאי פורטוגל". 

ארמון פנה נבנה על ידי המלך פרדיננד השני, בשנת 1838, על חורבותיו של מנזר שעמד שם קודם וקרס. הוא כולל בתוכו מגוון רחב של סגנונות בנייה, וביניהם סגנון מורי, רנסנס ועוד. גם עבור מי שאינו מיומן ברזי הארכיטקטורה, ניכרת לעין העובדה שהמבנה משלב בתוכו שלל סגנונות. הוא נבנה במקור כארמון קיץ עבור משפחת המלוכה, וטובי האומנים של אותה תקופה נשכרו למלא את קירותיו בפרסקאות. הנוף מהארמון, הממוקם על פסגה של הר וצופה לעמק, יהיה כנראה אחד היפים ביותר שתראו בטיול, אם לא בחיים. הארמון מוקף גם במגוון רחב של עצים מכל העולם, שיובאו לכאן במיוחד על ידי המלך פרדיננד השני.

טירת המורים (Castelo dos Mouros)

את חורבות הטירה שבנו המורים (שכבשו את האזור במאה השמינית לספירה) תוכלו למצוא על אחת הגבעות הצפוניות ביותר של סינטרה. הטירה אמנם נבנתה על ידי המורים, אך שופצה והורחבה גם לאחר הכיבוש המחודש של האזור על ידי הפורטוגזים. 

נוסף לטירה, יהיה לכם קשה לפספס את החומה המרשימה שנבנתה גם היא על ידי המורים. החומה מתפתלת לה לאורך הגבעות הסובבות את הטירה, מה שרק מוסיף לקסם הכללי של האזור. בנוסף, מכל אחד מארבעת המגדלים המשולבים בחומה נשקף נוף מרהיב הן של סינטרה והן של האוקיינוס האטלנטי. למתעניינים, עד היום ניתן לראות כאן את חורבות הכנסייה הרומנסקית, עם חלק מהפרסקאות שעיטרו אותה.

ארמון מונסראטה (Palacio de Monserrate)

הארמון הזה הוא מעט תלוש מאזור הארמונות הכללי של סינטרה, מה שאולי הופך אותו למיוחד אפילו יותר. המיקום שלו, חבוי בין ההרים המקיפים את העיירה, הופך אותו למעט פחות תיירותי, בטח בהשוואה לארמונות האחרים שלה. עם זאת, הוא לא נופל מהם כלל ועיקר. הארמון המרהיב הזה הוא תזכורת נפלאה לשלטון המורים במקום, ובפארק העוטף אותו תוכלו לבלות שעות. אמנם המורים לא בנו את המקום, אך הבנייה שלו הושפעה רבות מהסגנונות המוסלמיים שהם הביאו איתם. הקשתות, הערבסקאות וחדר המוזיקה (שעד היום תוכלו להקשיב בו לקונצרט), כולם מעניקים למקום קסם שלא תמצאו בארמונות האחרים.

העיצוב של המקום נעשה על ידי סר פרנסיס קוק, בן המאה התשע עשרה שנעשה לאציל על ידי המלך לואי הראשון. הפארק שבתוכו נמצא הארמון משופע המנעד רחב של צמחים, מפלים מעשה ידי אדם, אגמונים מלאכותיים ומגוון של בעלי חיים.

ארמון סינטרה (Palacio da Vila)

על אף מעמדו המכובד כארמון העתיק ביותר בסינטרה, ארמון סינטרה חסר משהו מהדימיון הארכיטקטוני שמאפיין את שכניו. הוא נראה מבחוץ כמו הכלאה של טירה ואחוזת נופש וינאית, ומה שבעיקר יגרום לכם להבחין בו מכל מקום הם שני המגדלים בצורת קונוס המתנשאים בראשו. עם זאת, לא תמצאו ארמון ימי ביניימי בפורטוגל, המשומר בצורה טובה יותר מאשר ארמון סינטרה. 

היות שהארמון שימש כמעון עבור משפחות מלוכה במשך מאות שנים, החל במאה ה-14 והלאה, אין זה פלא שהוא מכיל בתוכו מקבץ מופלא של סגנונות ויצירות אומנות. כל דייר בארמון ניסה לטבוע בו משהו משלו, מה שיצר תערובת נעימה של חתימות אצבע. בהקשר הזה כדאי לציין את המלך מנואל הראשון, שתחת פיקוחו בוצע רוב העיצוב הפנימי שניתן לראות היום. הוא היה חי בתקופה שבה ניסו האומנים להחיות את הרוח המורית, מה שהעניק לעיצוב הפנימי של הארמון נופך מוסלמי עתיק. 

הארמון הלאומי והגנים של קוולוז (Palacio Nacional e Jardins de Queluz)

על אף שהיא נמצאת מחוץ לסינטרה עצמה, קוולוז שייכת מוניציפלית לסינטרה. עבור שוחרי האומנות, זהו אתר חובה לביקור. מעטים יודעים על סגנון האומנות של הרקוקו, ששלט באירופה לזמן קצר לאחר תקופת הבארוק. הארמון הלאומי, שנבנה באמצע המאה ה-18, תואם בדיוק את התקופה הזו. הוא נבנה כולו בתקופת הרקוקו ובסגנונו, תואר שמעטים המבנים ויצירות האומנות שיכולים להתגאות בו.

כמו ארמונות אחרים באזור, גם הארמון הזה נבנה כמעון קיץ על ידי משפחת אצולה. בנה אותו מי שלימים יהפוך למלך קונסורט, שנתן אותו במתנה לאחייניתו, המלכה מריה הראשונה. 

הארמון המסוגנן היטב מתנאה בשלל ציורים ופרסקאות מבפנים, ובגנים בארוקיים מרהיבים מבחוץ. התעלה המובילה מים לארמון, באורך מאה מטר, היא יצירת מופת בפני עצמה. אריחים כחולים ולבנים מצפים אותה ומעניקים לה מראה לא שגרתי.

מנזר הקפוצ'ים (Convento do Capuchos)

המסגר הקפוצ'יני הוא מסדר נוצרי מפורסם, שחבריו דוגלים בחיים של צמצום והסתפקות במועט. כנסיות ומנזרים של המסדר הזה ניתן למצוא במקומות רבים בעולם, כולל ברומא, בירת הנצרות. רוב האנשים לא יודעים, אך הקופצ'ינו שאנחנו שותים כל יום נקרא על שם הנזירים הללו, שלובשים גלימה חומה עם חגורה לבנה. 

מנזר קפוצ'יני בקרבת סינטרה נראה כעומד בסתירה לכל מה שסינטרה מייצגת, והוא אכן כזה. הנזירים הקפוצ'ים שחיו כאן החל מהמאה השש עשרה ועד אמצע המאה התשע עשרה התנגדו בכל תוקף לסגנון החיים הראוותני שהנהיגו לעצמם תושבי סינטרה, וחיו את חייהם כאנטיתזה לעיר הנהנתנית משהו. הם חיו במערות שנחצבו בהר בשטח המנזר, והתקיימו על ירקות שגידלו בעצמם בגינת הירק שבשטחו. 

במסגרת הסיור במקום תוכלו לקבל מדריך קולי, שידריך אתכם עם המעבר בין התאים והמבנים השונים ששימשו את הנזירים לאורך מאות שנים. מיוחדת במיוחד היא החצר המרכזית, עם המזרקה המתומנת שבמרכזה (הפעילה עד היום).

המרכז העתיק של סינטרה

אם החלטתם לישון בסינטרה, או אם הגעתם אליה מוקדם בבוקר (מומלץ ביותר), הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות הוא לצאת לטיול רגוע בין הסמטאות של מרכז העיר העתיקה. עם התקדמות השמש במסלולה בשמים הופכת סינטרה למערבולת רועשת של תיירים, ואז כבר לא תוכלו ליהנות מהשלווה שמציעה העיר העתיקה.

בהליכה על הסמטאות המרוצפות באבן תוכלו לחוש את ההיסטוריה של סינטרה, לצפות בכנסיות, בבתים ובאחוזות המעטרות אותה ובכלל, לנשום את האוויר לפני שהוא מתמלא בהד קולם של אלפי תיירים מכל העולם. אם תרצו, תוכלו להיכנס לאחד מהמוזיאונים הרבים שיש בעיר. 

לילה בארמון סטאייס (Palacio Seteias)

אם אתם בעניין, סינטרה היא גם אחד המקומות האידאליים לבילוי של לילה בארמון. ארמון סטאייס הוא מלון שנבנה באמצע המאה השמונה עשרה, ומשמר את העיצוב, הגינונים והאלגנטיות של שנות הקמתו. אם תרצו לשלם את העלות הגבוהה שלו, תוכלו להרגיש ללילה כמו שהרגישו אצילי סינטרה שהתחככו זה בזו וזו בזה באולמות רחבי ידיים בדיוק כמו שתמצאו במלון של ארמון סטאייס.

Cabo da Roca
קאבו דה רוקה (Cabo da Roca)

נופים וטבע

סינטרה נבחרה שוב ושוב, הן על ידי המורים והן על ידי משפחות האצולה הפורטוגזיות – על ידי המורים היא נבחרה כיעד אסטרטגי, ועל ידי משפחות האצולה כיעד אידאלי לנופש בקיצים של פורטוגל. הקרבה שלה לאוקיינוס, יחד עם השפע של הצמחייה הסובבת אותה, כולם הופכים את סינטרה לפנינת טבע שקשה (ולא כדאי) להתעלם ממנה. תוכלו למצוא כאן מסלולים (קצרים וארוכים), חופים וסתם הליכות עם נופים משגעים.

קאבו דה רוקה (Cabo da Roca)

בסינטרה, גם הטבע מתובל במבנים, מגדלור במקרה הזה. זוהי הנקודה המערבית ביותר של סינטרה, ולמעשה זו הנקודה המערבית ביותר באירופה היבשתית. המגדלור הזה הוצב דווקא כאן, בנקודה הגבוהה שממנה הקרקע נופלת בחדות אל תוך המים, כדי לכוון את הספינות השטות באוקיינוס האטלנטי. הגבעה מתנשאת לגובה של כמאה וארבעים מטר מעל לפני הים.

מהמגדלור של קאבו דה רוקה תוכלו לצפות בנופים משגעים, הן של האוקיינוס ממערב והן של סינטרה ממזרח. הנקודה הזו חשובה מאוד בהיסטוריה של אירופה, שכן כבר מהתקופה של האימפריה הרומית היא היוותה ציון דרך. אפשר בהחלט לדמיין את חייל האימפריה של חמי רודנר מגיע לכאן, מביט למטה אל הסלעים הענקיים והגלים המתנפצים עליהם, וחושב שהוא בקצה העולם.

קרוז אלטה (Cruz Alta)

אם אתם אוהבים מסלולים, זה הדבר בשבילכם. זוהי אחת ההליכות היפות ביותר באזור של סינטרה, עם נוף מרהיב כל כך שגם עבור מי שלא נוטים לטייל ברגל זה ירגיש שהמאמץ היה שווה. עם ההליכה הזו תגיעו לפסגה הגבוהה ביותר של הר סינטרה, מה שבעצם יביא אתכם לנקודת התצפית הטובה ביותר על האזור. הפסגה מתנשאת לגובה של כ-530 מטר מעל לפני הים, כך שתראו ממנה היטב את כל הסביבה. 

זהו מקום מדהים לצפות ממנו על ארמון פנה שנזכר למעלה, על שלל צריחיו, מגדליו וקשתותיו. בנוסף, תוכלו לצפות מכאן הן על האוקיינוס ממערב, והן על ליסבון (ביום טוב), ממזרח.

חוף אורסה (Praia da Ursa)

אין ספק שחוף אורסה הוא אחד החופים המיוחדים ביותר שתבקרו בו בחייכם. תוכלו להגיע אליו יחד עם הביקור בקאבו דה רוקה שהזכרנו קודם, שכן כביש העפר המוביל אליו יוצא מהדרך המובילה אל המגדלור. 

החוף הזה הינו ייחודי מאוד באוקיינוס האטלנטי. הסלעים העצומים שתוחמים אותו, שנראים כאילו הובאו לכאן במיוחד ובולטים לתוך המים בהחלטיות, יוצרים מעין שובר גלים המרגיע את סערת הגלים האופיינית לאוקיינוס האטלנטי הרוגש. זהו חוף שמתאים למי שלא גולשים, ואפילו לכאלו שלא הכי מיומנים בשחייה, בשל האפקט החזק של הסלעים הללו, שיוצרים מעין כיס מים רגוע. עם זאת, כמובן שיש להיזהר אם אתם מחליטים להיכנס אל המים, שכן האוקיינוס לא צפוי לעיתים. 

ההגעה אל החוף דורשת מעט הליכה בשביל צר ומעט תלול, כך שהגישה איננה נוחה עבור מי שמוגבל בהתניידות. בשביל מי שיכול ללכת, לעומת זאת, ההליכה הזו היא כמעט זניחה בהשוואה לנוף המדהים של החוף המיוחד הזה.

חוף אדרגה (Praia da Adraga)

חוף אדרגה נמצא ממש בצמוד לחוף אורסה, וגם הוא נחשב לאחד מהחופים הטובים ביותר בפורטוגל. הוא ממוקם צפונית לחוף אורסה, כך שתצורות הסלע הדרמטיות התוחמות את חוף אורסה נמצאות בדרום חוף אדרגה. זו גם הסיבה שחוף אדרגה הוא חוף יותר סוער מאשר חוף אורסה, ולכן הכניסה למים מתאימה רק לגולשים מיומנים.

חוף אדרגה נגיש יותר, שכן רכבים יכולים להגיע כמעט עד לחוף עצמו. ההליכה לאורך החוף ובין הסלעים שבו היא חוויה יוצאת דופן, וההימצאות של המציל כאן לכל אורך הקיץ נותנת שקט נפשי לאלו שכן מחליטים להיכנס אל בין גליו של האוקיינוס האטלנטי. 

עמק המעיינות (Vale dos Lagos)

לחובבי הטבע, וגם למי שסתם רוצה לצאת קצת מאווירת העיר ולחקור את הסביבה הקסומה של סינטרה, זהו אתר חובה לביקור. העמק הזה, שנמצא למרגלותיו של ארמון פנה, מלא באגמים טבעיים ומלאכותיים הטובלים בירוק עד שנראה כמעט לא מציאותי. בחלק מהאגמים תמצאו מבנים שנבנו במרוצת השנים, חלקם בסגנון מורי וחלקם בסגנונות אחרים. 

עבור מי שמעוניין במסלול יותר רציני, תוכלו למצוא גם כאלה בעמק המעיינות. רק וודאו שאתם לוקחים את הציוד הדרוש, כולל מים ונעליים נוחות, שכן הטופוגרפיה של סינטרה וסביבתה יכולה להיות קשוחה.

Sintra tram
הרכבת העילית של סינטרה (צילום: Ernstkers)

אטרקציות ומוזיאונים

עם ההיסטוריה העשירה של סינטרה, לא פלא שהיא לא נחשבת ליעד האידאלי עבור חובבי האקסטרים. לא תמצאו כאן כמעט אטרקציות רועשות והמוניות, אלא בעיקר חוויות תיירותיות עדינות ואנינות טעם. החוויות האלו ינסו להמחיש עבורכם את החיים בעיירה, או לפחות לחנך אתכם עם ההיסטוריה של פורטוגל.

הרכבת העילית של סינטרה (Sintra tram)

עבור מי שמטייל עם ילדים זו יכולה להיות החוויה האולטימטיבית, שכן סיורים בין אולמות גדולים וקרים של ארמונות עתיקים לרוב לא נמנים בין החוויות המועדפות על התיירים הצעירים. הרכבת הזו, הטראם של סינטרה, נבנתה בתחילת המאה העשרים ונועדה להסיע מבלים ונופשים נטולי רכב או כרכרה אל החוף של סינטרה. המסלול שלה משתרע לאורך יותר מאחד עשר קילומטר, והיא מובילה נוסעים מהמרכז העתיק של העיירה ועד לחוף מקאס (Praia das Macas). 

אמנם כיום היא בעיקר מלאה בתיירים וילדים, אך בעבר המסילה הזו והרכבות שנעו עליה היוו חלק משמעותי במערך התחבורה של העיר. העלות של הנסיעה היא 3 אירו, וייקח לכם כארבעים וחמש דקות נסיעה בנופים יפהפיים עד שתגיעו אל החוף של מקאס.

מוזיאון חיל האוויר (Museu do Ar)

למבוגרים שבינינו שרוצים לשנות מעט אווירה מכל המוזיאונים, הפארקים, הנופים וההיסטוריה, מומלץ להגיע למוזיאון של חיל האוויר הפורטוגזי שנמצא בבסיס חיל האוויר של סינטרה. המוזיאון קיים כבר כחמישים שנה, ומציג מגוון מרשים של כלי תעופה ועזרים מכל השנים.

זהו מקום מרתק עבור בני כל הגילאים, אך עבור חובבי תעופה החוויה המשמעותית תהיה כנראה העלייה על סיפונו של מטוס דאגלס C47 דאקוטה. המטוס הזה נחשב לאחד מפלאי התעופה, וידוע בכך שהיה אחד הגורמים שעזרו לבעלות הברית לנצח את מלחמת העולם השנייה. העלייה למטוס מתאפשרת למבקרים במוזיאון, אך רק בליווי של איש חיל האוויר מצוות המוזיאון.

No data was found