אטרקציות באובידוש

אובידוש (Óbidos) זהו גם שמה של עיירה קטנה מוקפת חומה מימי הביניים, וגם שמו של המחוז שבו היא יושבת. העיירה עצמה מהווה מוקד משיכה בלתי פוסק לתיירים מכל העולם, לרבות ישראלים שגילו אותה ממש לאחרונה, בין אם כאלה המגיעים אליה במסגרת טיול יום מליסבון הבירה, ובין אם כאלה הבוחרים לישון בין חומותיה הבצורות. היא ממוקמת במרחק של כשעה ורבע נסיעה מליסבון, כך שעבור רבים היא מהווה יעד מושלם לטיול של יום שלם, אולי בשילוב של כמה כפרים נוספים באזור כמו נזארה (Nazare), פאטימה (Fatima) ועוד. 

טיול לאובידוש איננו סתם טיול יום. מדובר בעיירה שניתנה כמתנה למלכה אורקה (Uracca) מליון על ידי המלך אפונסו השני, עוד במאה השלוש עשרה. כל העיירה בנויה בעיצוב קפדני, ואת האווירה הפורטוגזית שתחושו סביר שלא תמצאו במקום אחר. תוכלו באובידוש שפע של מוזיאונים, גלריות, אתרים היסטוריים ומונומנטים מרתקים, המספרים את סיפורה ארוך השנים. טיול על החומה של העיר הוא חוויה יוצאת דופן, והתצפית על הכרמים ומטעי הדובדבן המקיפים אותה תגדיר עבורכם מחדש את המושג נוף כפרי. 

obidos

 

אתרי מורשת, נקודות עניין וטבע

כאמור, אובידוש נבנתה כבר בימי הביניים. המגוון העשיר של המבנים, האתרים והעיצובים המיוחדים שבה מלווים אותה ואת סיפורה, ואולי אפילו את סיפורה של פורטוגל עצמה בזעיר אנפין. העיר עצמה היא מעין מוזיאון באוויר הפתוח, כך שאפילו סיור בין הסמטאות, המסעדות והגלריות שלה ייתן לכם תחושה כאילו נזרקתם אחורה בזמן ויצאתם למסע של כמה שעות, מסע הכולל לא מעט הפתעות. 

הטבע הסובב את אובידוש הינו עשיר ומגוון, ותוכלו ליהנות מכמה אספקטים שלו בביקור בעיר. המטעים והכרמים הסובבים אותה מספקים הן לה והן לשאר המדינה מוצרים חקלאיים שונים, ומהם גם מופק שיכר הדובדבנים המקומי, ה-Ginja. בנוסף, הקרבה של העיר לים (אם כי אין לה חוף ישיר משלה), מספקת גם היא הנאה מגליו ונופיו של האוקיינוס האטלנטי חם המזג. 

העיר העתיקה

ברגע שנכנסתם בשער הראשי של העיר, הפורטה דה וילה (Porta da Vila), נכנסתם למעשה גם לעיר העתיקה. כמעט כל הבתים שתראו כאן הם מקוריים ובני מאות שנים, והרחובות המרוצפים באבנים לא זהות יעזרו לכם לדמיין את העיר כמו שהיא הייתה פעם. בהליכה לאורך רואה דירייטה (Rua Direita) תוכלו לראות שפע של סמטאות צרות המתפתלות בין הבתים וגרמי מדרגות הנעלמים מן העין. הסמטאות האלה זמינות עבורכם בכל שעות היממה, אך הופכות לרגועות יותר לקראת הערב, עם צאתם של מטיילי היום מהעיר. 

מלבד הסמטאות, תוכלו גם לטייל על גבי ולאורך חומות העיר. אורכן הכולל הוא כ-1.5 קילומטר, ובנקודות מסוימות הן מתנשאות עד לגובה מסחרר של שלושה עשר מטרים (כגובהו של בניין בן 5-4 קומות). את היסודות שלהן בנו המורים, אך הן שוקמו במאה השמונה עשרה לאחר רעידת האדמה ההרסנית של 1755. על החומות תוכלו ללכת מפורטה דה וילה, ועד לטירת אובידוש. שימו לב שהחומות לא מתוחזקות כל כך, ואין בהן מעקים. שקלו היטב האם אתם רוצים לעלות עליהן עם ילדים או אנשים לא יציבים או מבוגרים. 

הטירה של אובידוש (Castelo de Óbidos)

הטירה העצומה הממוקמת צפונית לאובידוש נבנתה על ידי המורים עוד במאה השמינית לספירה. הם גם היו אלה שהניחו את היסודות לחומותיה של העיר. הבחירה שלהם להקים את הטירה כאן, תמחיש לכם את החשיבות האסטרטגית של העיירה ותבהיר מדוע בחר מלך פורטוגל להקים כאן עיר. הטירה הוסבה ממבנה מלחמתי למבנה מגורים במאה השלוש עשרה, ולאחרונה הוסבה שוב למלון מורשת, מושג רווח בפורטוגל. עם זאת, גם אם אינכם אורחים במלון תוכלו להיכנס לטירה ולצפות על העיר מהחומות והמגדלים שפעם עזרו להגן עליה. זו חוויה שלא תרצו לפספס. 

הפארק של סנטה מריה (Parca de Santa Maria)

אל מול כנסיית סנטה מריה שנבנתה עוד בתקופת ימי הביניים (אם כי לא נשאר הרבה מהמבנה המקורי, עקב רעידות אדמה חוזרות), על ידי המלך אלפונסו במאה ה-13, נמצאת כיכר. לכיכר יש חשיבות היסטורית רבה באובידוש, שכן היא כוללת את עמוד העונשין מהמאה החמש עשרה שעומד עד היום, מזרקה מהמאה השש עשרה שבעבר הוזנה על ידי אמת המים העירונית ואת מבנה הטלהירו (Telheiro) המזוהה על ידי העמודים שלו, שאירח עד המאה העשרים את השוק המקורה של אובידוש. הכיכר הזו מתמצתת הרבה מההיסטוריה של העיר במקום אחד והיא יעד שלא תרצו לפספס.

המוזיאון העירוני של אובידוש (Museo Municipal de Óbidos)

אובידוש הייתה עיר מלכותית, וככזו היא היוותה מוקד משיכה לאומנים, יוצרים, אנשי עסקים וסוחרים ממקומות רבים בפורטוגל ומחוצה לה. המוזיאון כולל מיצגים ממאות רבות של שנים, המספרים את סיפורה של העיר המיוחדת הזו. תמצאו כאן ציורים מתקופות שונות, החל בבארוק וכלה בתקופה הרומנטית, כלי נשק ממלחמת חצי האי של צרפת הנפוליאונית בספרד ופורטוגל ואפילו ממצאים מהחפירות הארכיאולוגיות של העיר הרומאית הקדומה אירובריטיום (Eurobrittium), ששכנה במקום.

קלדס דה ראינהא (Caldas da Rainha)

המעיינות החמים של המלכה, כפי שהאזור הזה קרוי בפורטוגזית, היא עיירה קטנטנה המסופחת לאובידוש ונמצאת במרחק של חמש דקות נסיעה ברכבת ממנה. העיירה נבנתה סביב המעיינות החמים שבמקום, שלהם יוחסו (ומיוחסות עד היום) סגולות רפואיות שונות. הפארק היפהפה מהמאה התשע עשרה שנבנה בצמוד לספא הוא הדבר הראשון שנגלה למבקר במקום, אך תמצאו בו גם אין ספור גלריות, סדנאות ואפילו כמה מוזיאונים אומנותיים מרשימים.

אמת המים של אובידוש (Aqueduto de Óbidos)

במאה ה-16 ציוותה המלכה קטרינה מאוסטריה לבנות את אמת המים הזו, שמובילה מים לאורך כשישה קילומטרים אל אובידוש. תחילתה של האמה באוסריה (Usseria), אך כמחצית ממנה נמצא מתחת לפני השטח. החלק המרשים ביותר של האמה ששרד בשלמותו עד היום נמצא ממש מחוץ לכניסה הדרומית לאובידוש. האמה הובילה את המים שהגיעו עד למזרקה של כיכר סנטה מריה, שהוזכרה לעיל. 

הלגונה של אובידוש (Lagoa de Óbidos)

מדובר במפרץ באורך של כארבעה קילומטרים, המביא מים מהאוקיינוס ויוצר מעין אגם המחובר אל האוקיינוס דרך מיצר קטן. ההגעה אל הלגונה היא באמצעות נסיעה קצרה מערבה מאובידוש עצמה, והנה הגעתם אל הלגונה המלאה במים צלולים ויפהפיים. האטרקציות המרכזיות עבור התיירים נמצאות בחופי האוקיינוס עצמם, בדרומי והצפוני. בצפוני ישנו ריזורט מרשים, ואילו הדרומי כולל כמה קוטג'ים של דייגים וכמה וילות נופש. גלי האוקיינוס האטלנטי המתנפצים אל החוף הם מראה מרשים לכל אורך השנה. 

Castelo de Óbidos
הטירה של אובידוש

 

פסטיבלים מקומיים

הפסטיבלים באובידוש ידועים ומפורסמים בפורטוגל ומחוצה לה, וכוללים בין היתר את פסטיבל השוקולד ואת השוק של ימי הביניים. בימי הפסטיבלים לובשת העיר חג, ושיטות הכנה מסורתיות של משקה ה-Ginja ושאר מוצרים נחשפות לפני המבקרים בעיר והופכים את הפסטיבל למוקד משיכה לרבים. 

שוק ימי הביניים של אובידוש (Marcado Mediaval de Óbidos)

הפסטיבל הזה מתרחש כל שנה באמצע יולי ועד אמצע אוגוסט (מתפרש על פני שלושה סופי שבוע), ובא לשחזר את האווירה העתיקה של העיר. הדוכנים מתפרשים לאורך צידה המערבי של הטירה העתיקה, מה שבהחלט מוסיף לאווירה ומקנה לפסטיבל ניחוח ימי-ביניימי אותנטי. בין הדוכנים השונים תמצאו המוני אומנים פורטוגזיים המציעים את יצירותיהם למכירה. תוכלו למצוא פה ציורים, תכשירים, רקמות, יצירות קדרות ואפילו כלי נשק מסורתיים. כל אלה יוצעו לכם על ידי בעלי הדוכנים הלבושים בהתאם למיטב המסורת הפורטוגזית. מלבד זאת, פן נוסף של הפסטיבל הם דוכני האוכל, המשקאות המסורתיים וכמובן ארוחת הערב המרכזית המחקה את זו של ימי הביניים. 

בין כל הדוכנים השונים תמצאו גם שחקנים ודמויות שיכניסו אתכם לאווירה. אלה כוללים קבצנים (מדומים), אצילים, להטוטנים ואנשי חצר. אין ספק שביקור בפסטיבל השוק של ימי הביניים של אובידוש הוא אחת הדרכים הטובות ביותר לחוות ולו במעט את התקופה הזו, הזרה כל כך לתקופה המודרנית.

פסטיבל השוקולד הבינלאומי של אובידוש (Festival Internacional de Chocolate de Óbidos)

במשך כשלושה שבועות בכל שנה, החל מאמצע מרץ ועד תחילת אפריל, מארחת אובידוש פסטיבל שוקולד בינלאומי שבכל שנה נערך תחת נושא אחר. לדוגמה, בשנת 2017 נושא הפסטיבל היה מוזיקה, ולכן ה-Parca da Tablete היה מלא בפסלי שוקולד של אמנים ומוזיקאים מפורסמים, כדוגמת מייקל ג'קסון, בוב דילן ועוד. 

נוסף על כך, פסטיבל השוקולד מהווה הזדמנות נוספת לאומני אובידוש להפגין את כישוריהם ולהציג את מרכולתם, כך שתוכלו למצוא פה לא מעט דוכנים שיציעו לכם לקנות שלל יצירות אמנות בגוון סוגים.

הפוליו (Folio), פסטיבל הספרות

החל מ-2015, מיתגה אובידוש את עצמה מחדש כעיר של ספרות. העיר, שכבר קיבלה הכרה בתור אתר לאומי של פורטוגל, קיבלה הכרה על ידי אונסק"ו כ"עיר של ספרות". פסטיבל הספרות הזה משך את תשומת ליבם של דמויות חשובות בעולם הספרות, דוגמת זוכה פרס נובל לספרות לשנת 2001, ו.ס. נאיפאול. הפסטיבל נערך כל שנה באזור ספטמבר או אוקטובר, ואורך כחודש ימים.

אתרים קרובים לעיר במסגרת טיולי יום

רוב המטיילים באובידוש מעדיפים לבלות חלק מהיום גם בעיירות הסמוכות לאובידוש, המשלימות את החוויה ומספקות מבט נוסף על האזור העשיר הזה. רבים מתייחסים לטיול יום, הכולל את אובידוש והעיירות הסמוכות, כטעימה אותנטית מההיסטוריה ארוכת השנים של פורטוגל.

נזארה (Nazare)

עיירת החוף הזו נמצאת קרוב מאוד לאובידוש, אך מהווה מוקד משיכה תיירותי בפני עצמו. בשנים האחרונות ממתגת נזארה את עצמה בתור יעד גלישה אולטימטיבי, שכן גלי האוקיינוס האטלנטי המכים בחופה מאפשרים לגולשים ליהנות מהם באופן מיטבי. בנאזרה תוכלו למצוא הרבה ממה שיש בעיירות וכפרים פורטוגזיים אחרים, כדוגמת מבנים מרשימים בני מאות שנים ואווירה אותנטית ומיוחדת, אך יש בה פעילויות שייחודיות רק לה. 

הנוף הנשקף מהצוק המפריד בין החלק החופי ומרכז העיירה עוצר נשימה. טכניקות הדיג שתוכלו לחוות כאן ישלימו לכם את החוויה של המדינה החיה לחופיו של האוקיינוס, והחופים היפהפיים של נזארה ישכיחו מכם את המולת ליסבון הבירה, שממנה הגעתם הבוקר או שאליה תחזרו הערב, ככל הנראה.

פאטימה (Fatima)

פאטימה היא יעד לעולי רגל נוצרים מכל העולם, ואחד החשובים שבהם. על פי המסורת הנוצרית, מריה התגלתה כאן לשלושה רועים צעירים בתחילת המאה העשרים, וכמו בכל אתר שבו דווחה התגלות, גם כאן נבנתה כנסייה מרשימה וסביבה עיירה. על אף שרוב התיירים כאן הם קתולים אדוקים, גם מי שאינו נוצרי יכול להתפעל מהעיר המרשימה ומאופייה. 

אמנם רוב נקודות העניין פה קשורות לנצרות ולכנסיות, אך יש מספר מקומות ששווים ביקור גם בלי זה. דוגמה אחת היא המערות המהפנטות, Grutas da Moeda. הן התגלו על ידי ציידים מקומיים ב1971, שמצאו את עשרת החדרים הללו המעוצבים על ידי מים הזורמים בהם בקביעות. בסמוך לפאטימה (כרבע שעה נסיעה) תמצאו את הכפר אואורם (Ourem), הנשלט מגבוה על ידי טירה מרשימה מאוד. כאן תצטרכו לנעול נעלי הליכה מתאימות, שכן תצטרכו ללכת כאן לא מעט, אך המאמץ ישתלם בדמות הנופים הנשקפים ברגע שמגיעים אל הפסגה. 

בטלהא (Batalha)

במרחק לא רב מאובידוש תמצאו את העיירה הזו, ובה מונומנטים ונקודות עניין לרוב. זוהי נקודה חשובה עבור העם הפורטוגזי, שכן מעט דרומה מכאן התחולל קרב אלג'וברוטה (Aljubarrota) המפורסם בשנת 1385. לזכרו של הקרב נבנה מנזר של סנטה מריה של הניצחון, מנזר גותי עצום בגודלו הממוקם בבטלהא. ב-Batalha de Aljubarrota Centro de Interpretacao תוכלו לחוות ולהבין את הקרב החשוב הזה, באמצעות מיצג מרשים המסביר את הרקע בשמונה שפות.

סוג אטרקציה

שמורת טבע

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

לגונת חוף המציעה יופי טבעי, מורשת תרבותית ואטרקציות לכל המשפחה

סוג אטרקציה

עיירה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

עיירה קסומה המציעה שילוב ייחודי של היסטוריה, תרבות ויופי טבעי באזור אובידוש

סוג אטרקציה

טירה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

טירה היסטורית מרהיבה מן המאה ה-8 שנהרסה, נבנתה מחדש והוסבה למלון מקסים.

סוג אטרקציה

כיכר

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

כיכר עתיקה השוכנת מול כנסיית סנטה מריה ונחשבת לאחד האתרים ההיסטוריים החשובים ביותר באובידוש.