תחבורה והתניידות בפורטוגל

פורטוגל היא מדינה קטנה למדי שקל לנוע בה, ואפילו ניתן לנסוע מצפון המדינה (גבול ספרד) ועד לדרומה של פורטוגל (חבל אלגרבה) ביום אחד. משום העובדה הזו, טיסה בין ערים היא אינה הכרחית, אלא אם כן מצאתם טיסת צ'רטר מאוד זולה שתטיס אתכם במהירות מפורטו בצפון לעיר פארו בדרום. הערים הגדולות בפורטוגל מקושרות בצורה טובה ואפשר להגיע אליהן בקלות באמצעות רכבת או אוטובוס, ומהערים הגדולות אפשר להמשיך לעיירות וכפרים קטנים יותר. כמו כן, הכבישים בפורטוגל מתוחזקים ברמה גבוהה מאוד, ולכן מאוד קל לנהוג ולנווט בהם. 

transportation in portugal

טיסות

בפורטוגל יש שלושה נמלי תעופה ראשיים: פורטו בצפון, פורטלה במרכז המדינה (ליסבון), ופארו באזור אלגרבה בדרום. הטיסות הסדירות מישראל נוחתות בדרך כלל בליסבון, ונמל התעופה פורטלה הוא שער הכניסה לכל טיול בפורטוגל. יחד עם זאת, מישראל יש גם טיסות שמגיעות לפורטו בצפון המדינה. מומלץ בכל מקרה להגיע לליסבון ומשם לתכנן את המשך הטיול אם אתם בעניין של לבקר ביותר מעיר אחת, משום שכעיר הראשית של המדינה יש בה שפע של אפשרויות להתנייד לכל מקום. 

תחבורה בין עירונית

רכבת

רכבת היא הדרך הטובה והנוחה ביותר לנוע מעיר לעיר. רשת הרכבות היא נוחה ויעילה, וכדאי גם לדעת שהרכבות בפורטוגל הן בין הרכבות הזולות ביותר באירופה. הנסיעה בהן לא רק נוחה, אלא גם מאפשרת  לנוסעים ליהנות מנוף מרהיב, בעיקר בצפון. חברת הרכבת הלאומית, Comboios de Portugal) CP), היא שמפעילה את כל המערך, והרכבות עצמן הן מודרניות ואמינות.

הרכבות מקוטלגות לפי המרחקים שהן נוסעות ולפי מהירותן. הרכבות המקומיות בתוך הערים ליסבון ופורטו נקראות אורבנוס (urbanos), בהמשך יש את הרכבות האזוריות המסומנות באות R, ורכבות בין איזוריות המסומנות באותיות IR. רכבות אלה הן רכבות שנוסעות למרחקים קצרים יחסית, עם הרבה עצירות ביניים, ולא דורשות הזמנה מראש. הרכבות הנ"ל הן פרבריות ולכן  פחות יקרות מאשר הרכבות הבינעירוניות המקשרות בין הערים הראשיות של פורטוגל ומסומנות באותיות IC. 

קו רכבת בולט במיוחד הוא קו Alfa Pendular (נקרא בקיצור AP), שמקשר את פורטוגל מבארגה בצפון לפארו בדרום. הקו עוצר במוקדי תיירות פופולריים כמו פורטו, קוימברה (Coimbra) וליסבון. זהו הקו המהיר יותר בפורטוגל והוא דורש הזמנה מראש. במידה ומפורטוגל אתם ממשיכים למדינה שכנה, ישנן גם רכבות בינלאומיות הנוסעות לספרד וצרפת.

ברוב הרכבות העלות תהיה תלויה במחלקה בה תרצו לנסוע: כרטיס למחלקה שנייה (מחלקת התיירים) יעלה פחות מאשר למחלקה הראשונה (נסיעה של כשלוש שעות מליסבון לפורטו תעלה בערך 30 אירו במחלקה שנייה, ו-40 אירו במחלקה הראשונה, המציעה מיזוג, כיסאות מרווחים יותר ומזנון)

את הכרטיסים לרכבת ניתן לרכוש און ליין או בתחנת הרכבת עצמה, וכרטיסים לרכבות אקספרס בינעירוניות אפשר לרכוש גם בכספומטים של Multibanco (הקבלה משמשת ככרטיס). 

אפשר גם לרכוש כרטיס מיוחד תלת-יומי או שבועי המאפשר נסיעות חופשיות בכל הרכבות של CP. הכרטיס הזה מאוד מומלץ לאנשים שרוצים לטייל בשטח גדול של פורטוגל, ולא מעוניינים בהשכרת רכב.

אוטובוסים

התניידות באוטובוס היא האפשרות הזולה ביותר, ובדרך כלל אינה אורכת הרבה יותר זמן מהרכבת (לפעמים, האוטובוס יכול למעשה להיות מהיר יותר). זוהי גם דרך קלה להגיע למרכזים כפריים וכפרים קטנים. האוטובוסים נעים במסלולים דומים לרכבות ויש עשרות חברות המתפעלות אוטובוסים בפורטוגל.

הדרך הפשוטה ביותר להשתמש באוטובוסים היא דרך חברת Rede-Expressos, המפעילה מעל 200 קווים ברחבי פורטוגל ומגיעה לעשרות יעדים. בתחנות האוטובוס יש בדרך כלל משרד בו ניתן לרכוש כרטיסים, אך ישנם מצבים בהם נרכשים כרטיסים גם מהנהג. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא למצוא את משרד הכרטיסים כשמגיעים לתחנה, ושם תוכלו לרכוש כרטיס או שיפנו אתכם לרכישה מהנהג עצמו. 

השכרת רכב

אם אתם מתכוונים לתור בין כמה וכמה ערים ברחבי פורטוגל, מומלץ לשכור רכב, ועדיף לעשות זאת טרם הנסיעה, עוד מהארץ. שימו לב שכדי לנהוג בפורטוגל תזדקקו לרישיון נהיגה בינלאומי, שגם אותו אפשר להנפיק עוד בישראל. 

למרות שהתעריפים יכולים להיות יקרים כאן כמו בשאר אירופה, הנהיגה בפורטוגל היא קלה ובטוחה והכבישים בין הערים הגדולות מתוחזקים היטב. יש כמה כבישים מהירים עם ארבעה נתיבים, כולל הכביש הארוך המקשר בין ליסבון לפורטו, אבל לרוב, צפו לדרכים עם שני נתיבים, ובאזורים כפריים גם לכבישים לא סלולים ומהמורות.

ניתן לשכור רכב בשדות תעופה מרכזיים ובערים ועיירות גדולות. סוכנויות השכרת הרכב בפורטוגל כוללות את Alamo, Budget ו-Europcar המוכרות, וכן Avis שהיא סוכנות ההשכרה העיקרית באזור האיים האזוריים ומדיירה. כמובן שהאופציה של השכרת רכב תהיה יקרה יותר מאשר שימוש בתחבורה ציבורית ויש לתכנן הוצאות אלה מראש.

עלות נוספת להשכרת הרכב והדלק שיש לקחת בחשבון היא כבישי האגרה. כשנוסעים בכבישים מהירים וראשיים בפורטוגל נתקלים בדרך כלל בתחנות גביית אגרה – חלקן מאוישות וחלקן מצוידות במערכות גבייה אלקטרוניות. יש לברר מראש במעמד השכרת הרכב כיצד מתייחסות חברות ההשכרה לגבייה אוטומטית והאם מותר לכם לנוע על כבישים אלה עם הרכב השכור. 

שייט 

באזורים מסוימים בפורטוגל ניתן להגיע ממקום למקום באמצעות מעבורת המשמשת כמונית. בליסבון  למשל, תוכלו לשוט לכמה נקודות לאורך נהר הטגוס: השייט נמשך בין 10 ל-30 דקות ומספק חוויה נעימה שבה אפשר לראות את העיר במחיר משתלם, וגם להגיע למחוז חפצכם. גם באיים האזוריים, לאורך כל השנה פועלות מעבורות המשיטות אנשים וכלי רכב בין תשעת האיים המיושבים, וזוהי בהחלט דרך נפלאה לטייל בין אי לאי.

train in portugal

אמצעי תחבורה בתוך העיר

מערך התחבורה הציבורית בערים הגדולות בפורטוגל הוא נוח ויעיל, כמו ברוב מדינות אירופה. במקומות מסוימים זוהי בהחלט האפשרות המומלצת כדי להגיע ממקום למקום, ומומלץ לבחון את האפשרויות השונות בכל עיר עם ההגעה אליה כדי לדעת מהי הדרך המתאימה לכם. 

רכבות קלות (טראם) ומטרו

קיימים בערים הגדולות, כמו פורטו וליסבון, נוחים לשימוש ותדירים מאוד ומגיעים כמעט לכל אזור בעיר. תוכלו להשיג את מפת הקווים בכל תחנה ובמרכזי התחבורה.  

אוטובוסים פנים עירוניים

פחות נוחים מהטארם והמטרו, אבל גם הם תדירים יחסית ומקפלים את היתרון של נסיעה על פני הקרקע והתרשמות מהעיר ומהאזור בו אתם מטיילים. 

מוניות

למעט מקרים של נסיעה למרחק ארוך או נסיעה עם המטען אליכם, הן פחות משתלמות לנסיעה בתוך העיר, משום המחיר היקר ביחס לתחבורה הציבורית. יש לציין שהמוניות בערי פורטוגל זולות יותר מאשר המוניות בערים אירופאיות אחרות. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?