מזג האוויר בפורטוגל

הרפובליקה הפורטוגלית, הממוקמת בקצה הדרום מערבי של יבשת אירופה, מהווה מעין נקודה מעורבת של ים תיכוניות ואירופאיות. הקרבה שלה לצפון אפריקה, המיקום שלה על שפת האוקיינוס האטלנטי יחד עם הגבול הארוך שלה עם ספרד, האוכלוסייה המיוחדת והמגוונת שלה, כל אלה הופכים את פורטוגל ליעד תיירותי נחשק ואקזוטי ביותר. תוסיפו לכך גם את העובדה שמדובר באחת המדינות הזולות ביותר לטיול במערב אירופה, ותבינו למה יש המוני תיירים שצובאים על דלתותיה של המדינה היפהפייה הזו.

בהיותה שוכנת וחולקת גבול ארוך במיוחד עם האוקיינוס האטלנטי, אין זה פלא שמזג האוויר של פורטוגל מושפע מאוד על ידי האוקיינוס העצום והרוגש הזה. עם זאת, קו הרוחב של גורם לכך שמזג האוויר בה מאופיין באופן כללי כים תיכוני, מה שמבדיל אותה מרוב מדינות אירופה האחרות.

Weather in Portugal

האזורים השונים בפורטוגל, ומזג האוויר בהם

על אף שמדובר במדינה בינונית בגודלה בקנה מידה אירופאי, החלקים השונים של פורטוגל מתאפיינים במזג אוויר ייחודי להם, בהתאם לשלל גורמים המעצבים אותו. באופן כללי מזג האוויר בפורטוגל מתון יחסית, אך כן יש צורך לחלק בין האזורים הגאוגרפיים המרכיבים את המדינה. בנוסף, חשוב להבין כי גם באותו חלק של המדינה, יש הבדל מסוים בין מזג האוויר בחוף ומזג האוויר בפנים המדינה, בחלק הקרוב יותר לגבול הספרדי. באופן כללי, ככל שמתרחקים מהחוף הופך מזג האוויר יציב יותר.

צפון פורטוגל חשופה מאוד לאוקיינוס האטלנטי, בשל מיקומה הצפוני יותר ביחס לארכיפלג האיים האזוריים. אי לכך, צפון המדינה מתאפיין במזג אוויר גשום וקריר ברוב חודשי השנה. האזור הזה של פורטוגל מקבל כמויות די גדולות של משקעים לאורך רוב השנה, עם הפוגה יחסית בחודשי הקיץ (יוני עד אוגוסט). בנוסף, הטמפרטורות הקרירות מתחזקות את כמויות המשקעים הללו, כאשר גם בשיא הקיץ הן לא עוברות לרוב את רף ה-25 מעלות צלזיוס. מצד שני, המיקום של המדינה בדרום אירופה מבטיח שגם בחודשי החורף הטמפרטורות לא צונחות יותר מדי, וירידה אל מתחת לאפס היא מחזה נדיר ביותר.

חשוב לציין שבחלק הפנימי יותר של צפון המדינה, החורף יכול להיות קשוח יותר. הסיבה לכך היא הן הריחוק מהים, והן הגובה הרב יחסית מעל לפני הים. כאן תוכלו לפגוש טמפרטורות קרירות יותר, כמו גם שלג לעיתים. 

מרכז פורטוגל הוא אזור מוגן יותר, ולכן החורף בו מתון יותר. הטמפרטורות נשארות גבוהות יותר גם בשיא החורף (הן לרוב לא ירדו מתחת ל-7-8 מעלות צלזיוס), וכמות המשקעים לא גדולה כמו בצפון. עם זאת, באותה מידה גם הקיץ מתון יחסית, גם אם חם יותר מאשר הצפון. הזרמים והרוחות המגיעים מהאוקיינוס מורידים את הטמפרטורות, ולכן הקיץ קריר יותר באזור החוף מאשר בחלקים הפנימיים של מרכז פורטוגל. באלה האחרונים הקיץ יכול להביא טמפרטורות המוכרות לנו מארץ, של עד שלושים וכמה מעלות. 

החלק הדרומי ביותר של פורטוגל נקרא גם חבל אלגרבה (Algarve), והוא מכסה את כל חבל הארץ המשתרע מהגבול עם ספרד ועד לאוקיינוס האטלנטי בדרום המדינה. קו הרוחב שבו הוא נמצא מוביל לכך שמזג האוויר בחבל הארץ הזה הוא ים תיכוני בעיקרו, כלומר חם ויבש יחסית לחלקי המדינה האחרים. בסופו של דבר מזג האוויר הוא יחסית דומה לזה של מרכז המדינה, אך פחות גשום.

ולבסוף, צריך לומר מילה על שני הארכיפלגים המרכזיים של פורטוגל, מדיירה (Madeira) והאיים האזוריים (Azores). מדיירה מכונה "ארכיפלג האביב הנצחי", בשל מזג האוויר הנוח במיוחד השורר בו לאורך רוב השנה. גם האיים האזוריים מתהדרים במזג אוויר המתאים לטיול כמעט בכל חודשי השנה, עם טמפרטורות מתונות וכמות משקעים גדולה אך נסבלת. 

מתי כדאי לנסוע, ולאן?

בהתאם לתיאור של מזג האוויר המגוון של פורטוגל, אין ספק שהדבר משפיע מאוד על הבחירה של האזור הגאוגרפי שבו תסתובבו בזמן הטיול שלכם במדינה האיברית. אם אתם מגיעים בחודשי הקיץ, אתם יכולים למעשה לטייל בכל פורטוגל, כאשר קחו בחשבון שככל שתדרימו ותגיעו לפנים המדינה, כך הטמפרטורות יהיו גבוהות יותר בדרך כלל. עם זאת, אם טמפרטורות גבוהות לא מפריעות לכם יותר מדי, אזי תשמחו לדעת שבכל פורטוגל כמות המשקעים נמוכה יחסית בעונת הקיץ. 

לעומת זאת, אם אתם מגיעים בזמן אחר בשנה, הרי שכדאי לשים יותר לב להתאמה של המסלול שלכם למזג האוויר. אמנם המעלות נוחות מאוד לטיול בעונות המעבר, ומספיק ז'קט קל כדי לחמם אתכם גם בערבים הקרירים יותר, אך העומס הגדול יותר של המשקעים עלול להשאיר אתכם יותר זמן במקומות סגורים ממה שהייתם רוצים. 

החורף הוא העונה המאתגרת ביותר בפורטוגל בכל הנוגע למזג אוויר. הצפון קר וגשום, כך שהוא לא הכי ידידותי למטיילי חורף. המרכז נגיש יותר ומציג פחות משקעים, ולכן הסיכוי שלכם לימים יפים עולה משמעותית. עם זאת, ההמלצה למטיילי חורף היא להגיע לאלגרבה, שכן בו מזג האוויר הוא הידידותי ביותר בחודשים הגשומים.

חשוב לציין שמבחינת רחצה בחוף הים, פורטוגל מציבה שני אתגרים. האחד הוא שרוב חופיה פתוחים לרווחה לאוקיינוס האטלנטי, מה שהופך אותם חשופים לגלים החזקים ולזרמים הרוגשים של הים הקפריזי הזה. השני הוא שהאוקיינוס האטלנטי ידוע בקור שלו, ולכן גם בשיא הקיץ מגיעים חופי פורטוגל לטמפרטורה מקסימלית של כ-19 מעלות בחוף המערבי, וכ-21 מעלות בחוף הדרומי (באלגרבה). לשם ההשוואה, חופי הים התיכון בישראל מגיעים באוגוסט לכ-30 מעלות.

עונות התיירות בפורטוגל

בניגוד לרוב היעדים באירופה, מחירי המלונות הגבוהים ביותר ברוב פורטוגל הם דווקא בעונות המעבר, כלומר בחודשים אפריל ומאי ובספטמבר ואוקטובר. כנראה שניתן לייחס את העלייה הזו להעדפה של התיירים ליהנות ממזג אוויר אידאלי המגיע בחודשים הללו, יחד עם הבחירה של תושבי פורטוגל לצאת מהערים ולטייל בחודשי הקיץ. זו גם הסיבה כנראה שבחבל אלגרבה, המהווה יעד מועדף לטיול על רבים מהפורטוגזים, העלייה במחירי שירותי התיירות היא דווקא בחודשי הקיץ, שאז חווה האזור גאות עצומה במספר התיירים הפוקדים אותו. 

אם אתם מעדיפים לחסוך וגם לקבל אתרי תיירות רבים לעצמכם (או כמעט לעצמכם), ההמלצה היא לבחור תאריכים לטיול בתחילת האביב או בסוף הסתיו. אמנם אתם מסתכנים כאן שיהיו לכם ימים מאתגרים יותר מבחינת מזג אוויר, אך מצד שני הסיכוי שלכם למצוא דיל משתלם שיאזן לכם בין העלות של הטיול והתפוקה שלכם ממנו, גבוהה יותר בצורה משמעותית. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?