תחבורה ציבורית בליסבון

העיר ליסבון מושכת אליה המונים בזכות יופייה, ההיסטוריה שלה, התרבות המקומית הצבעונית המיוחדת שהיא מציעה וכמובן שלל האטרקציות ונקודות העניין שבה. יש את אלה שמגיעים לליסבון ליום אחד בלבד (מעטים עושים זאת) ויש את האחרים שבוחרים להקדיש לה כמה ימים ולו כדי לנצל את כל השפע שיש בעיר היפה. אחת הדרכים לחוות אותה ולספוג את האווירה שבה היא בהליכה רגלית בין האתרים שבעיר. כך אפשר לעצור בכל שלב שרוצים, ולהמשיך לאחר מכן הלאה, אל היעד הבא. יחד עם זאת, בשל מספרם הגדול של האתרים ומספרן הרב של האטרקציות בליסבון, כדאי במקרים מסוימים להשתמש בתחבורה הציבורית שלה, מה שמקל משמעותית על ההתניידות בה והופך את הביקור לחוויה פחות מעייפת והרבה יותר מהנה.

מערכת התחבורה הציבורית של ליסבון מורכבת ממטרו, חשמליות, רכבלים, אוטובוסים, רכבות וגם מעבורות. המוניות משלימות את כל התמונה ומציעות נסיעה נוחה וקלה. קל ופשוט להשתמש בכל אחד מהפתרונות האלה וגם בטוח בדרך כלל. מומלץ לבדוק כל אחת מהן, תוך התייחסות למסלול שאותו רוצים לעשות ולבחון איזה מהם הוא המשתלם והנכון עבורכם.

Public transport in Lisbon
קרון טראם ליסבונאי טיפוסי

המטרו של ליסבון

המטרו של ליסבון היא מודרנית ונוחה מאד. היא מצוידת במיזוג אוויר והיא הדרך המהירה ביותר לטייל ברחבי העיר. חלק מהתחנות מצוידות במעלית, המובילה ישירות אל רציפי הרכבת, גם שהגישה אליהן פשוטה וקלה עבור רבים. במטרו של ליסבון יש בסך הכל 4 קווים, שניתן לזהותם לפי צבע והשמות בסוף כל קו, מה שעוזר להבין לאיזה כיוון לפנות: הקו הירוק – Telheiras – Cais do Sorde | הקו הכחול – Reboleira – Santa Apolonia | הקו הצהוב – Odvielas – Rato | הקו האדום – Aeroporto – Sao Sebastiao.

אל דאגה, גם אם עליתם בטעות על המטרו הלא נכונה, בכיוון הלא נכון, כל מה שאתם צריכים לעשות משזיהיתם זאת, הוא לרדת בתחנה הבאה ולחצות לצד השני של הרציף (בדרך כלל באמצעות המדרגות). כדי שלא תמצאו את עצמכם במקרים כאלה, מומלץ לכם להיעזר במפת המטרו ולחפש מראש את התחנה שאליה אתם מעוניינים להגיע. ייתכן מאד שתצטרכו לשלב בין כמה קווים. 

כדי להשתמש במטרו עליכם להצטייד בכרטיס Viva Viagem. כל תחנה מסומנת בכניסה באות M. שעות הפעילות הן מהשעה 06:30 בבוקר ועד 01:00 לפנות בוקר בכל יום במהלך השבוע. באירועים מיוחדים וחגים המטרו עובדת בדרך כלל גם בשעות הלילה ועוצרת בתחנות מסוימות (כמו בערב השנה החדשה ועוד). 

אוטובוסים בליסבון

אחד היתרונות בנסיעה באוטובוס, בהשוואה למטרו למשל, הוא האפשרות ליהנות מנופי העיר היפה. באוטובוסים של ליסבון יש מיזוג אוויר כמובן וגם WI-FI חופשי. בנוסף, הם נוסעים ועוצרים במקומות שאליהם לא ניתן להגיע עם המטרו או עם החשמליות. עם 172 מסלולים שונים, האוטובוסים של ליסבון ייקחו אתכם למגוון של יעדים, אם כי קחו בחשבון שהנסיעה בהם עשויה להיות ארוכה יותר מבאמצעי התחבורה האחרים. האוטובוסים של ליסבון צהובים והקווים שלהם מזוהים בחזית באמצעות מספר הקו ושם התחנה בסוף אותו קו. תחנות האוטובוס נמצאות בכל רחבי העיר וחלקן מצוידות גם במערכת אלקטרונית המספקת מידע אודות זמני ההמתנה לאותו הקו. יש גם אפליקציה ייעודית שעוזרת בכך וכמובן מפות שאותן ניתן למצוא בחלק מהתחנות. נהוג לנופף לנהג האוטובוס כדי שיעצור וניתן אמנם לרכוש את כרטיס הנסיעה מהנהג (במזומן), אך זול יותר להשתמש בכרטיס Viva Viagem, שמאפשר נסיעה באמצעי התחבורה השונים בעיר. הקווים העיקריים בעיר פועלים החל מהשעה 05:00 לפנות בוקר ועד השעה 23:00 בלילה במרווחים של 15 עד 30 דקות. ישנם קווי אוטובוס ליליים העוברים באזורים המרכזיים של ליסבון. 

החשמליות (טראם) בליסבון 

מערכת החשמליות בליסבון פועלת עוד מאז המאה ה-19 ובעוד שרוב מערכת החשמליות הוחלפה במטרו, פועלות בה עדיין 6 חשמליות בחלקים ההיסטוריים וההרים של העיר, היכן שהמטרו איננה נוסעת. את החשמליות הללו מפעילה חברת Carris, המפעילה גם את האוטובוסים שבעיר ועבור חלק מהתושבים הן אמצעי התחבורה המרכזי. חשמלית מס' 28 היא הפופולרית מבין שש החשמליות והיא מציעה את נופיה של ליסבון הישנה וחשמלית מס' 15 נוסעת ל-Belem. 

הרכבות בליסבון

מערכת הרכבות של ליסבון מורכבת מחמישה קווים: Sintra, Cascais, Azambuja, Sado, Setubal.

מתוך החמישה, הרלוונטיים ביותר לתיירים הם הקווים Sintra ו-Cascais. גם הרכבת שלוקחת ל-Satubal יכולה להיות רלוונטית למי שרוצה לבקר בה או להגיע למעבורת שמפליגה ל-Troia Peninsula, הידועה בחופים המקסימים שלה ונמצאת במרחק של 25 ק"מ מהעיר.

הקו לסינטרה יוצא מתחנת Rossio, כאשר הרכבות זמינות בכל 20-15 דקות ונסיעה בהן אליה לוקחת כ-45 דקות לערך.

הרכבת שמחברת את ליסבון עם Cascais יוצאת מתחנת Cais do Sodre ונסיעה בה היא הזמנות ליהנות מנופי קו החוף היפים. היא יוצאת בכל 10-30 דקות והנסיעה איתה לוקחת כ-40 דקות.

שעות הפעילות של הרכבות בליסבון והרכבות שמחברות אותה עם הערים השכנות תלויות בקווים עצמם, אך באופן כללי מדובר בין השעות 06:00 בבוקר ועד 01:00 לפנות בוקר. 

כרטיס Viva Viagem

כדי להשתמש בתחבורה הציבורית של ליסבון עליכם להצטייד בכרטיס Viva Viagem שמחירו 0.5 אירו. למי שמגיע אל העיר לפרק זמן קצר (תיירים, למשל) יוצע אותו כרטיס אך בנייר. את הכרטיס ניתן להטעין בכל תחנת מטרו במכונת כרטיסים ייעודית (באמצעות מטבעות ושטרות ובאמצעות כרטיסי אשראי). הכרטיס זמין גם בנקודות מכירה שונות ברחבי העיר ובתחנות הרכבת – במכונות הכרטיסים. שימו לב כי הכרטיס יכול להיות מוטען בסוג אחד של כרטיס בלבד, ולכן, ובהתאם למשך שהותכם בעיר ומידת השימוש שלכם בתחבורה הציבורית, הקפידו להטעינו בהתאם. ניתן כמובן גם לרכוש כרטיסים בודדים אם מתכננים לנסוע נסיעה בודדת באוטובוס או במטרו בליסבון (רלוונטי למשל למי שמגיע אל העיר משדה התעופה). כרטיסי נסיעה לפרק זמן של 24 שעות ולשימוש בעיר בלבד הם האפשרות הטובה ביותר למי שרוצה לנצל כהלכה את אמצעי התחבורה השונים של ליסבון ולא רוצה להחליף כרטיסים. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?