חבל אלגרבה – שמורת הטבע של אירופה

בשל העובדה שלחבל אלגרבה רצועת חוף כה ארוכה, לא פלא שאחת האטרקציות המרכזיות שלו הם חופי הים הארוכים המופרדים זה מזה בתצורות סלע דרמטיות. שתי רצועות החוף של החבל, המערבית באורך של כחמישים קילומטר והדרומית באורך של כ-155 קילומטר, יספקו לכם מספיק חופים ומספיק שקיעות לכל החיים. כאן נסקור רק מדגם מתוכם, אך קחו בחשבון שבאלגרבה יש יותר חופים משתוכלו כנראה אי פעם לספור.

גם החלק היבשתי של חבל הארץ הזה מתאפיין בנופים מרשימים, כולל גבעות חדות ועמקים מלאי ירק. למעשה, חבל אלגרבה הוא המקום אליו יוצאים האירופים לחופשה כשהם מבקשים לעצמם מפלט מהחיים האורבניים, הכבישים והבניינים בערים הגדולות ואפשר ממש לכנות אותו "שמורת הטבע של אירופה". בעונת האביב והקיץ נוהרים לחבל אלגרבה תיירים מכל רחבי אירופה (והעולם) כדי להרגיש ולחוות את הטבע במלוא עוצמתו, בלי לטוס לצד השני של העולם ובתקציב שפוי והגיוני. 

קבלו כמה (וכמה) מקומות שאתם ממש לא רוצים להחמיץ בטיול שלכם לחבל אלגרבה, ואם לא תכננתם להגיע לשם בחופשה הבאה שלכם, יכול להיות שתרצו לחושב על זה שוב.

Ponta da Piedade
שמורת הטבע נקודת הרחמים (Ponta da Piedade), מדרום לעיירה לאגוס

 

נקודת הרחמים (Ponta da Piedade)

פנינת הטבע המטריפה הזו נמצאת דרומית לעיירה לגוס (Lagos), בשלוחת יבשה הפורצת אל האוקיינוס. סלעי הגיר הדרמטיים הנשברים בבת אחת אל חוף וכמעט אל תוך המים יוצרים תפאורה שקשה להתחרות בה. בנוסף, מזג האוויר והלחות חוררו את ההרים ויצרו בהם המוני מערות וקשתות שקשה להאמין שנוצרו באופן טבעי.

אם אתם רוצים, ניתן לרדת אל החוף ולרחוץ במים הצלולים כבדולח. העובדה שתצורות הסלע מגינות על החוף מגלים וזרמים אטלנטיים עוצמתיים מאפשרת למים להישאר כה צלולים, עד שתוכלו לעמוד בהם ולראות את כפות רגליכם כאילו אין חוצץ מעליהן. בנוסף, כאשר השמש נוטה לשקוע מקבלים ההרים צבע אדמדם שמשתקף במים, מה שמייצר חגיגת צבעים גדולה אפילו יותר מהרגיל.

מהפסגות המתנשאות מעל החוף תוכלו לקבל תצפית רחבה על כל האזור, עד לכף סנט וינסנט (ראו להלן). בנוסף, תוכלו לשכור סירות מנוע בלאגוש הסמוכה, על מנת שנוהגי הסירה ידריכו אתכם בסבך המערות והחופים הנסתרים שמתחבאים באזור הזה. 

חוף הצוק (Praia da Falesia)

לא, לא מדובר בחוף הצוק שלנו מצפון תל אביב, אלא במקבילו הפורטוגזי (והעמוס לא פחות). בדומה לחוף הצוק הישראלי, גם זה הפורטוגזי נמצא למרגלותיה של גבעה. בניגוד לזה הישראלי, החוף הזה משתרע על פני כמעט שבעה (!) קילומטרים שלמים, ונחשב לאחד מהחופים הטובים והארוכים ביותר בפורטוגל. הוא אפילו טוען לכתר החוף הטוב ביותר בחבל אלגרבה, ואם תטיילו בחבל אלגרבה תבינו שצריך הרבה אומץ וסיבות טובות לטעון טענה כזו.

חוף הצוק הזה נגיש יותר מאשר נקודת הרחמים (לפחות בחלקים שלו), מה שהופך אותו למאוד פופולרי. עם זאת, מדובר בחוף כל כך ארוך שכמעט בטוח שתוכלו למצוא לעצמכם פינה שקטה בו. 

לרומנטיים מבנינו, על הרכס שלמרגלותיו שוכן חוף הצוק תמצאו שביל בין העצים שיוביל אתכם לתצפית פנורמית מהממת, במיוחד בשעת השקיעה בה התאורה והצבעים יגרמו לכם לחשוב שנקלעתם למסיבת טבע (ובמובן מסוים, זה אכן מה שקורה). גם כאן נותנת השמש לסלעים צבע אדום בשעת השקיעה, המוחזר על ידי המים הירוקים כחלחלים ויוצר אפקטים מדהימים.

כף סנט וינסנט (Cape St Vincent)

אם אתם אנשים שאוהבים לסגור קצוות, ודאי שתרצו לסגור את הקצה של יבשת אירופה. אחרי הכל, מתי כבר מתאפשר לכם להגיע לפינה הפינתית ביותר של יבשת?

כף סנט וינסנט נמצאת בפינה הדרום מערבית ביותר ביבשת אירופה, והיא המחברת בין רצועת החוף המערבית לרצועת החוף הדרומית של חבל אלגרבה (ופורטוגל בכלל). הטבע כאילו הבין את המשמעות הגאוגרפית של הנקודה הזו, ויצר עבור המבקרים נוף שקשה למצוא כמותו במקומות אחרים. הצוקים, המתנשאים לגובה של 75 מטר מעל לפני הים וצונחים אל תוך האוקיינוס בבת אחת, משרים אווירה של סוף העולם. הנוף הסלעי לאורך החוף המערבי והדרומי של פורטוגל, הנצפים מצפון וממזרח לכף בהתאמה, יגרמו לכם לחשוב שאתם בסרט. 

כמו שניתן לדמיין, נקודה גאוגרפית כה חשובה לא נשארה נקייה מידי אדם. מלחמות רבות התנהלו באוקיינוס האטלנטי בחלק הצמוד לכף סנט וינסנט, שנחשבה (ובצדק) כאסטרטגית ביותר בכיבוש אירופה והים התיכון. באמצע המאה התשע עשרה הוקם במקום מגדלור, לטובת הספינות הרבות השטות באזור.

כיום תוכלו למצוא בכף, מלבד נופים משגעים ושקיעות דרמטיות, גם כמה חנויות מזכרות, בית קפה קטן ואפילו מוזיאון צנוע, המספר את ההיסטוריה העשירה של הנקודה המרתקת הזו ביבשת אירופה.

חוף הסלעים (Praia da Rocha)

חוף מומלץ נוסף לרוחצים הוא חוף הסלעים, שברגע שתגיעו אליו תבינו למה הוא מכונה ככה. יש כמה דברים שהופכים את החוף הזה למומלץ. ראשית, והכי חשוב, מדובר בחוף יפהפה ביותר המתאפיין ברצועת חוף של חול זהוב נקי ותצורות סלע הן על החוף והן בתוך המים, בסמוך אליו. שנית, הגלים במקום מתאימים לגולשים, אך ישנם מקומות שבהם גם רוחצים יוכלו ליהנות מאוד. שלישית, החוף הזה נגיש ביותר. הוא מהווה חלק מהעיירה פורטימאו (Portimao, ראו להלן), שהיא עיר גדולה מאוד ביחס לאלגרבה, ואחת הגדולות בכל חבל הארץ הזה. 

בצמוד לחוף, באזור המרינה, תוכלו למצוא את המבצר של סנטה קתרינה (Fortaleza de Santa Catarina). המבצר הזה נבנה באמצע המאה ה-17, ותוכנן על ידי אלכסנדר מסאי, בנאי מצבאו של נפוליאון בונפארטה. 

אלגאר סקו (Algar Seco)

נקודה זו הינה אחת נוספת ברפרטואר המרשים של תצורות סלע המאפיינות את חבל אלגרבה. היא נמצאת בצמוד לעיירה קרבואיירו (Carvoeiro) ולריזורט שלה, ליתר דיוק ממזרח לו. בנקודה הזו חצב האוקיינוס חורים, קשתות וחלונות בסלע, מה שיצר מעין מבוך יפהפה הכולא בתוכו בריכות של מי ים. 

המסלול המשתרע מעל לתצורות הסלע האלה יאפשר לכם התרשמות מסוימת מהם, אך בעיקר יעניק לכם נוף מרהיב על האוקיינוס והחופים הצמודים. תוכלו לצלם כאן כמה וכמה תמונות, שיוציאו לחברים מהארץ את העיניים.

אם אתם מרגישים אמיצים, תוכלו לרדת במדרגות המאולתרות משהו שנחצבו כאן, על מנת להגיע אל המערות עצמן. מומלץ לעשות זאת מספיק זמן לפני החושך, על מנת שלא תסתבכו עם היציאה מהמקום. בנוסף, קחו בחשבון שההליכה בין הסלעים לא תמיד נוחה, ככה שלא מומלץ לרדת אליהם אם אתם לא בטוחים שתצליחו להתמודד איתם.

האי של טאבירה (Tavira Island)

כאן מדובר ברצועת יבשה ארוכה, המרוחקת רק כמה מאות מטרים מהעיירה טאבירה במערב חבל אלגרבה. רצועת היבשה הזו מופרדת מהיבשת עצמה באמצעו רצועת מים לא רחבה, ולכן ניתן לעבור בין האי ליבשת בקלות יחסית. ראשית, תוכלו לקחת סירה או מעבורת מטאבירה אל האי. שנית, בחודשי הקיץ ישנה רכבת המסיעה תיירים מהגשר של סנטה לוצ'יה (Santa Luzia bridge) אל תוך האי. 

האי עצמו מתאפיין בחוף מדהים ביופיו, ונוח מאוד לרוחצים. הוא נחשב לאחד החופים הטובים ביותר באלגרבה, וכמו שאמרנו, זה לא תואר שבא סתם ככה. החול הלבן-זהוב של החוף, המים הצלולים והיעדרם של גלים חזקים, כולם הופכים את האי של טאבירה ליעד מבוקש מאוד אצל הנופשים באלגרבה. 

עם זאת, קחו בחשבון שהנגישות של האי והפופולריות של החוף הופכים אותו לעמוס מאוד, במיוחד בעונת התיירות. אם אתם מתקשים להתמודד עם המוני מבקרים ואווירה תיירותית, יכול להיות שזה לא המקום עבורכם. לעומת זאת, אם אתם יודעים להסתדר גם באזורים עמוסים ולא אכפת לכם לפגוש אנשים ממדינות שונות ומשונות, אין לכם מה לחפש מקום אחר.

חתיכה מהגיהנום (Pego do Inferno)

אם נצא רגע מרשימת החופים והאתרים הגובלים באוקיינוס, נגיע לנקודה שעל אף שמה, נראית כאילו נלקחה מגן עדן. היא מתאימה במיוחד לחובבי מעיינות ונקודות דומות, שכן ההגעה אליה לא קלה. היא אמנם כבר לא הסוד השמור שהיא הייתה פעם, אך עדיין הסיכויים שלכם להיתקל בתיירים אחרים כאן, בטח אם אתם מגיעים מחוץ לעונה, נמוכים מאוד.

בשורה התחתונה, מדובר במפל מבודד הנשפך לבריכה יפהפייה. המפל נמצא בקרבת העיירה טאבירה, כך שתוכלו להגיע לאי של טאבירה מדרך חזרה ממנו. הוא מוצל יותר מאשר חופי הים החשופים לשמש (לטוב ולמוטב), ואתם לא צריכים לדאוג שתביאו איתכם ארגזי חול לתוך הרכב. 

על מנת להגיע לכאן, עליכם לכתוב את השם בגוגל מפות ולעקוב אחר ההוראות. ממשטח החניה תצטרכו ללכת במסלול לא מתוחזק כל כך עד שתגיעו לכניסה, שגם היא איננה מתוחזקת. בסופו של דבר מדובר במסלול קצר, שיביא אתכם אל הנקודה החבויה הזו. בעונת התיירות ייתכן שתיתקלו כאן בהרפתקנים כמוכם, אך לרוב תהיו כאן לבד. בהקשר הזה גם חשוב להגיד שחובה להביא איתכם אוכל ושתייה בהגעה לכאן, כי לא תמצאו חנות או מסעדה במרחק של כמה קילומטרים.

Pego do Inferno
חתיכה מהגיהנום (Pego do Inferno)

חוף מרינה (Praia da Marinha)

החוף הזה הוא המקום שממנו מגיעות רוב תמונות החופים של חבל אלגרבה. הוא נמצא על הגבול בין אלבופיירה (Albufeira) ובין פורטיאמו, והגישה אליו נעשית באמצעות רכב פרטי או מונית. עם זאת, ההגעה עם הרכב איננה עד לחוף הים ממש, מה שהופך את החוף הזה למעט פחות עמוס מאשר חופים אחרים. ממגרש החנייה תצטרכו לרדת בגרם מדרגות ארוך יחסית (שאותו תצטרכו לעלות אחר כך), שיביא אתכם אל החוף עצמו. 

כשתגיעו לחוף עצמו תמצאו את עצמכם במקום כל כך יפה וכיפי, שיהיה לכם ברור שהמאמץ השתלם. החול כאן רך ולבן כמו שרק באלגרבה תוכלו למצוא. תצורות הסלע הצמודות למים ואלה הנמצאות בתוכם יוצרות אווירה דרמטית וגם מגנות על החוף מגלים חזקים. אין במקום מסות עצומות של תיירים מה שהופך אותו לחוף אידאלי לרוחצים.

עבור מי שמתעניין במסלולים, המסלול בין חוף מרינה לקרבואיירו (12 קילומטרים סך הכל, הלוך חזור) הוא מסלול יפהפה ומתגמל מאוד. הוא איננו קל, ככה שכדאי לוודא שאתם בכושר הנדרש ומצוידים היטב אם אתם מחליטים לעשות אותו, אך אם אתם אוהבי מסלולים זהו אחד שלא כדאי לוותר עליו.

חוף קאמילו (Praia do Camilo)

את רשימת החופים באלגרבה נסגור עם החוף המיוחד הזה, השונה בכמה מובנים מהחופים האחרים בחבל הארץ הזה. ראשית, הוא נמצא דרומית מערבית ללאגוש, בניגוד לרבים מהחופים הנמצאים בחלק המערבי של האלגרבה. שנית, הוא פונה מזרחה. אין כמעט חופים באלגרבה שפונים מזרחה, מה שהופך את החוף הזה לאחת הנקודות הטובות ביותר לצפייה בזריחות (למשכימי קום ולמשקיעים).

על מנת להגיע אל החוף המרהיב הזה, תצטרכו לחנות את הרכב במגרש החניה העליון ולרדת בגרם של כמאתיים מדרגות. בסופו תגיעו אל חוף מבודד יחסית, באורך של כשמונים מטר, המלא בתצורות סלע מרהיבות ונוח מאוד לרחצה. הפנייה של החוף מזרחה מבטיחה שהגלים פה לא יהיו חזקים במיוחד, מה שעושה חסד עם מי שמעוניינים לרחוץ בחוף ולא לגלוש. 

אם גם הבידוד הזה לא מספיק לכם, תוכלו ללכת במנהרה היוצאת מחוף קאמילו, עד לחוף המבודד יותר השוכן לידו, מה שמבטיח חוויה רומנטית ביותר. החוף הזה שוכן בצילה של מערה גדולה, מה שיוצר אווירה דרמטית מאוד. חשוב להביא מצלמה נגד מים, שכן ההליכה במנהרה תרטיב אתכם ואת הציוד שלכם.

אז מה היה לנו עד עכשיו?